Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Po 655/21
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi T. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] maja 2021 r., [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (zwane dalej "Kolegium"), po rozpatrzeniu odwołania T. M., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta G. (zwanego dalej "Prezydentem") z dnia [...] lutego 2021 r., [...] o odmowie przyznania odwołującej się świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad bratem J. M..
Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach udokumentowanych w aktach sprawy.
Wnioskiem z dnia [...] listopada 2020 r. T. M. wystąpiła o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad bratem J. M. (k. 10-14 akt administracyjnych organu pierwszej instancji). Do wniosku zostało dołączone między innymi orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia nr [...] w L. z dnia [...] marca 1988 r., w którym zaliczono brata wnioskującej J. M. (w orzeczeniu wpisano, najpewniej omyłkowo, imię "J. ") do pierwszej grupy inwalidzkiej wskazując, że niepełnosprawność powstała przed 16 rokiem życia (k. 7-8 (k. 10-14 akt administracyjnych organu pierwszej instancji) oraz zaświadczenie Sądu Rejonowego w G. z dnia [...] kwietnia 2017 r. o ustanowieniu T. M. opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionego J. M. (k. 6 akt administracyjnych organu pierwszej instancji).
Pismem z dnia [...] stycznia 2021 r. pełnomocnik T. M., radca prawny M. J., wniosła o przyznanie T. M. świadczenia pielęgnacyjnego z uwzględnieniem okoliczności pobierania renty socjalnej (k. 15-16 akt administracyjnych organu pierwszej instancji). Jednocześnie uzupełniła wniosek wskazując, że wnioskodawczyni jest jedyną osobą z kręgu osób zobowiązanych do alimentacji na rzecz wymagającego opieki, która taką opiekę może sprawować i faktycznie sprawuje. J. M. jest kawalerem i nie ma dzieci. Ojciec T. M. i J. M. nie żyje, a matka - A. T. - z uwagi na podeszły wiek i liczne choroby (cukrzyca, osteoporoza, reumatyzm), nie jest w stanie zajmować się synem. W piśmie podkreślono także, że A. T. w 2015 r. umieściła J. M. w domu pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych. Od 2017 r. T. M. jest opiekunem niepełnosprawnego.