Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 31 maja 2023 r., sygn. II SA/Gd 989/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2023 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi I. S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 26 września 2022 r., nr SKO Gd/3021/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

I. S. – S., reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 26 września 2022 r. utrzymującą w mocy decyzję organu pierwszej instancji w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 9 maja 2022 r. Prezydent Miasta Gdańska odmówił skarżącej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na J. S.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że z ustaleń faktycznych nie wynika, by czas sprawowania opieki nad ojcem uniemożliwiał wnioskodawczyni podjęcie zatrudnienia, czy innej pracy zarobkowej chociażby w niepełnym wymiarze. Wnioskodawczyni w zasadzie nie wykonuje przy ojcu czynności pielęgnacyjnych, ściśle związanych z jego osobą, wymagających ciągłej obecności i pomocy w podstawowych czynnościach życiowych. Pomoc zasadniczo zaś sprowadza się do wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego, jakie wykonuje się zwykle w każdym gospodarstwie domowym. W rezultacie stwierdzono, że pomiędzy sprawowaną przez wnioskodawczynię opieką nad ojcem, a niepodejmowaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, nie istnieje wymagany art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (u.ś.r.) związek przyczynowo-skutkowy. Organ I instancji wskazał także, że w sprawie zachodzi również, przesłanka negatywna przyznania świadczenia, o której mowa w art. 17 ust. 1b u.ś.r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00