Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 31 maja 2023 r., sygn. II SA/Gd 1061/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2023 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi I. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 14 października 2022 r., nr SKO Gd/3023/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

I. D., reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 14 października 2022 r. utrzymującą w mocy decyzję organu pierwszej instancji w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 2 maja 2022 r. Prezydent Miasta Gdańska, po rozpatrzeniu wniosku skarżącej z 2 lutego 2022 r., odmówił jej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia i opieki nad ojcem H. F. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że przyczyną odmowy jest: 1) niespełnienie warunków o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (u.ś.r.) - gdyż brak jest związku przyczynowego pomiędzy zakresem sprawowanej opieki a rezygnacją zatrudnienia; 2) negatywna przesłanka z art. 17 ust. 1b u.ś.r. gdyż niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała przed ukończeniem przez nią 25 roku życia; 3) negatywna przesłanka z art. 17 ust. 5 pkt 2a u.ś.r., gdyż ojciec wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim z U. F., która nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Po rozpoznaniu wniesionego odwołania decyzją z 14 października 2022 r. Kolegium utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy nie podzielił stanowiska organu pierwszej instancji w zakresie dotyczącym art. 17 ust. 1b u.ś.r., przychylając się do stanowiska orzecznictwa, że przepis art. 17 ust. 1b ustawy należy stosować z pominięciem tej części tego przepisu, która została uznana za niekonstytucyjną. Oznacza to, że w tej sprawie przepis art. 17 ust. 1b u.ś.r. nie może stać na przeszkodzie nabyciu przez opiekuna osoby dorosłej prawa do wnioskowanego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00