Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Gd 558/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Asesor WSA Justyna Dudek - Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2023 r. w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 1 kwietnia 2022 roku, nr SKO.421.228.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

A. P. (dalej: strona, wnioskodawczyni, skarżąca) reprezentowana przez pełnomocnika wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku (dalej: organ II instancji, organ odwoławczy, Kolegium) z dnia 1 kwietnia 2022 r., którą organ II instancji utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta Słupska z dnia 11 lutego 2022 r. odmawiającą skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na matkę M. K.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 28 października 2021 r. strona reprezentowana przez pełnomocnika wniosła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. W związku z powyższym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupsku zlecił pracownikowi socjalnemu przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w celu ustalenia okoliczności sprawy. Z informacji pozyskanych w dniu 16 listopada 2021 r. wynikało m.in., że wnioskodawczyni nie sprawuje na tamten moment żadnych czynności opiekuńczych nad matką z uwagi na to, że przebywa za granicą. Na tej podstawie organ I instancji wydał decyzję nr MOPR.VI-5211/30844/SP/10/2021/O, w której odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Od niniejszej decyzji nie wniesiono odwołania.

Dnia 5 stycznia 2022 r. strona ponownie złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, a 9 lutego 2022 r. złożyła oświadczenie o tym, że obecnie przebywa na terenie kraju. W związku z powyższym w toku postępowania ponownie przeprowadzono wywiad środowiskowy. W dniu 11 lutego 2022 r. w niniejszej sprawie organ I instancji wydał decyzję nr MOPR.VI-5211/30844/SP/10/2021/O ponownie odmawiającą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wnioskodawczyni z uwagi na opiekę nad matką. W uzasadnieniu w pierwszej kolejności wskazano, że oprócz wnioskodawczyni, istnieją jeszcze inne osoby spokrewnione w pierwszym stopniu z wymagającą opieki. W przypadku matki wnioskodawczyni jest to druga córka, która nie jest małoletnia. Według posiadanych dokumentów, nie została zaliczona do osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W drugiej kolejności podkreślono, iż ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że matka strony zamieszkuje samodzielnie, natomiast wnioskodawczyni nie chciała podać swojego aktualnego miejsca pobytu. Do czynności jakie wnioskodawczyni wykonuje przy matce zaliczono: robienie zakupów, opłacanie rachunków, załatwianie spraw urzędowych czy zabieranie na spacery. Ponadto strona zadeklarowała, że nie pracuje od 10 - 12 lat, tym samym nie musiała rezygnować z zatrudnienia na rzecz opieki nad matką. W opinii organu, zakres pomocy jaki świadczy wnioskodawczyni na rzecz matki mieści się w większości w zwykłych czynnościach pomocy świadczonej często przez osoby dorosłe wobec rodziców lub dziadków. Sprzątanie, pranie, opłacanie rachunków to zwyczajne, codzienne czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Świadczenie pielęgnacyjne zaś nie jest przyznawane za samą opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, gdyż wynika ona z prawnego i moralnego obowiązku dziecka względem rodzica, lecz za faktyczny brak możliwości podjęcia zatrudnienia z powodu konieczności sprawowania tej opieki lub za rezygnację z zatrudnienia w celu jej sprawowania. W drodze wywiadu środowiskowego ustalono również, że druga córka także świadczy pomoc osobie wymagającej opieki, mimo że jest aktywna zawodowo. Kobietę odwiedzają także dorosłe wnuki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00