Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Gd 800/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 stycznia 2023 r. sprawy ze sprzeciwu D. P. - R. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 31 sierpnia 2022 r., nr SKO Gd/2195/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Sprzeciw D. P. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 31 sierpnia 2022 r., nr SKO Gd/2195/22, wniesiony został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu 3 marca 2022 r. skarżąca złożyła wniosek o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką - L. P., legitymującą się oszczenieniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K. z dnia 29 listopada 2021 r. zaliczającym ją do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Wójt Gminy Stężyca decyzją z dnia 1 kwietnia 2022 r., nr SL.8252.106.2022.MB, wydaną na podstawie art. 17, art. 17b, art. 20 ust. 1 - 3, art. 23, art. 24 i art. 26 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 615), odmówił przyznania skarżącej wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

Uzasadniając wydaną decyzję, organ wskazał, że skarżąca sprawuje faktyczną opiekę nad matką, nie pracuje, nie podejmuje zatrudnienia i jednocześnie spełnia przesłankę określoną w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z niepodejmowaniem pracy w celu sprawowania opieki nad matką. Z przeprowadzonego w dniu 15 marca 2022 r. wywiadu środowiskowego wynika bowiem, że matka skarżącej jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, wymaga pomocy innych osób w związku z ograniczoną możliwością do samodzielnej egzystencji. Skarżąca sprawuje stałą opiekę nad matką, która ma bardzo duże problemy z orientacją, nie jest w stanie poradzić sobie z codziennym funkcjonowaniem. Ze złożonego przez skarżącą w dniu 3 marca 2022 r. oświadczenia wynika, że skarżąca w ramach codziennej opieki nad matką wykonuje: smarowanie kremami (1 raz dziennie), przygotowywanie ubrań, ubieranie, ćwiczenia fizyczne, rozruszanie stawów (2 razy dziennie), podawanie leków (1 raz dziennie), przygotowywanie posiłków, podawanie posiłków (5 razy dziennie), pilnowanie aby matka nie zostawiła odkręconego gazu, wizyty lekarskie, pilnowanie matki aby nigdzie nie uciekła, masaże, oklepywanie. Skarżąca wystąpiła do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie matki ze względu na pogarszający się stan jej zdrowia. Skarżąca zrezygnowała przy tym z pracy aby opiekować się matką. Nadto, z oświadczenia złożonego przez skarżącą wraz z wnioskiem wynika, że była ona zatrudniona do dnia 31 grudnia 2020 r. a od dnia 1 stycznia 2021 r. nie podjęła dalszego zatrudnienia ze względu na sprawowanie opieki nad matką. Nadto, skarżąca złożyła oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz pracy na gospodarstwie od dnia 1 listopada 2021 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00