Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 listopada 2022 r., sygn. II SA/Łd 721/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Sieniuć (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Michał Zbrojewski Asesor WSA Tomasz Porczyński Protokolant Asystent sędziego Izabela Lewandowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2022 r. sprawy ze skargi K.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 25 maja 2022 r. nr SKO.4115.118.2022 w przedmiocie odmowy całkowitego zwolnienia z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 25 kwietnia 2022 r. nr WPS.4137.122.9.2022. dc

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 25 maja 2022 r., nr SKO.4115.118.2022, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm., dalej jako: "k.p.a.") oraz art. 8 ust. 3 i 4, art. 17 ust. 1 pkt 16, art. 59 ust. 1, art. 60, art. 61 ust. 2d, art. 62, art. 63, art. 64, art. 106 ust. 1, 4 i 6, art.107 i art. 109 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 2268 ze zm., dalej jako: "u.p.s.") utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 25 kwietnia 2022 r., nr WPS.4137.122.9.2022, o odmowie całkowitego zwolnienia K. S. z opłaty za pobyt dziadka, J. S. w Domu Pomocy Społecznej.

Jak wynika z akt sprawy, ww. decyzją z dnia 25 kwietnia 2022 r. Prezydent Miasta Łodzi odmówił K. S. całkowitego zwolnienia z opłaty za pobyt dziadka, J. S. w Domu Pomocy Społecznej w Ł., przy ul. [...]. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 64 w zw. z art. 61 i art. 110 ust. 7 u.p.s.

W odwołaniu od powyższej decyzji K. S. wskazał, że jest ona dla niego krzywdząca, niesprawiedliwa i łamie prawo gwarantujące wszystkim obywatelom sprawiedliwość społeczną. Odwołujący wskazał, że nigdy nie poznał dziadka - J. S., który nie interesował się jego losem, jak i losem jego rodzeństwa. Odwołujący nie jest w stanie przedstawić dokumentów potwierdzających brak kontaktów z dziadkiem, bowiem takie dokumenty nie istnieją. Jedyny dokument, który odwołujący może przedstawić, to oświadczenia członków rodziny. Odwołujący nie jest w stanie przedstawić dokumentów potwierdzających ponoszenie wydatków na leki w kwocie 150 zł, bowiem - jak wyjaśnił - kwota ta nie jest wygórowana. Odwołujący partycypuje w kosztach utrzymania mieszkania, ale umowa najmu jest zawarta na jego współlokatorkę, która dokonuje opłat i figuruje na dokumentach. Kwota, którą odwołujący ma ponosić na utrzymanie dziadka, jest wygórowana, bowiem z dochodów odwołującego pozostaje mu do dyspozycji kwota niższa niż minimalna krajowa. W toku postępowania pierwszoinstancyjnego odwołujący dowiedział się, że został mocą aktu notarialnego pozbawiony prawa do zachowku po dziadku. Wcześniej odwołujący nie wiedział, że taki dokument został sporządzony, a także nie wiedział o rzekomych próbach nawiązania kontaktu ze strony dziadka. Rodzice odwołującego rozwiedli się, gdy ten miał 17 lat, ale także wówczas dziadek nie pojawił się w życiu wnuków, szczególnie że ojciec nadużywał alkoholu i zaniedbywał obowiązki rodzicielskie. Za niesprawiedliwe odwołujący uznał partycypowanie w kosztach utrzymania dziadka w domu pomocy społecznej, podczas gdy dziadek nigdy emocjonalnie ani materialnie (czego dowodem jest pozbawienie odwołującego prawa do zachowku) nie był obecny w jego życiu. W toku postępowania pierwszoinstancyjnego odwołujący złożył wniosek o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, m.in. z dziadkiem, w celu ustalenia relacji. Jednak wniosek ten został odrzucony, co odwołujący uznał za nierzetelne i niesprawiedliwe. W konkluzji odwołujący wskazał, że w sprawie zachodzą uzasadnione okoliczności do zwolnienia go z obowiązku ponoszenia kosztów pobytu dziadka w domu pomocy społecznej. Do odwołania dołączył oświadczenia członków rodziny potwierdzające rażące zaniedbania obowiązków rodzinnych przez dziadka oraz brak jakichkolwiek relacji na każdym etapie życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00