Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 września 2022 r., sygn. IV SA/Wr 242/22

Oświata

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA del. Tomasz Judecki, Asesor WSA Marta Pająkiewicz- Kremis, Protokolant referent stażysta Agnieszka Zych - Zaborska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 27 września 2022 r. sprawy ze skargi P. K. przy udziale R. O. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody D. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały z dnia [...]r. nr [...]w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora Szkół Technicznych w K. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Powiatu K. jest rozstrzygniecie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego z dnia 22 lutego 2022 r. stwierdzające nieważność uchwały Zarządu Powiatu K. z dnia 19 stycznia 2022 r. nr [...]w sprawie odwołania R. O. ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w K..

Jak wynikało z akt sprawy wskazaną uchwałą Zarząd Powiatu K. odwołał R. O.(Dyrektor, uczestnik) ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że na podstawie zarządzeń i upoważnień właściwych organów - w okresie od dnia 23 listopada do dnia 30 listopada 2021 r. - w Zespole Szkół Technicznych w K. (ZST) przeprowadzono doraźną kontrolę dotyczącą oceny prawidłowości przyznawania godzin za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w okresie od dnia 1 maja 2021 r. do dnia kontroli. W jej wyniku ujawniono, że R. O. rażąco naruszał prawa nauczycieli pracowników w związku z realizacją przez nich dyżurów nocnych w internacie, gdyż nie zapewniał im każdorazowo obowiązkowego dnia wolnego od pracy w porze nocnej, zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 maja 2001r. w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego wymiaru godzin w porze nocnej (Dz.U. nr 52, poz. 550, dalej: rozporządzenie z dnia 17 maja 2001 r.). Nadto stwierdzono, że Dyrektor przydzielał sobie i wybranym nauczycielom, w sposób stały, realizację godzin zastępstw doraźnych pobierając z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie, bez wydania uprzednio zarządzenia jako kierownik zakładu pracy, określonego w art. 69 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2014 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm., dalej Prawo oświatowe), ustanawiającego zasady i obiektywne kryteria przydziału tychże godzin oraz z naruszeniem ich doraźnego charakteru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00