Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 września 2022 r., sygn. III SA/Kr 479/22

Powszechny obowiązek obrony

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 8 września 2022 r. sprawy ze skargi B.J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 31 stycznia 2022 r. znak SKO.ŚR/4111/1795/2021 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz skarżącej B.J. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi B.J. (dalej skarżąca lub wnioskodawczyni) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 31 stycznia 2022 r. (znak SKO.ŚR/4111/1795/2021) utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z 18 listopada 2021 r. (nr [...]) o odmowie przyznania skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Skarżąca, reprezentowana przez zawodowego pełnomocnika (radcę prawnego) wnioskiem z 27 sierpnia 2021 r. zwróciła się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką. W toku postępowania przeprowadzony został rodzinny wywiad środowiskowy, z którego wynikało m.in., że niepełnosprawna jest osobą leżącą i mieszka wspólnie z wnioskodawczynią, która zarazem sprawuje nad nią opiekę. Pracownik socjalny stwierdził, że niepełnosprawna wymaga pomocy w codziennym funkcjonowaniu, tj. w podstawowych czynnościach, przygotowaniu posiłków, higienie osobistej. Podał także, iż wnioskodawczyni "świadomie zrezygnowała z zatrudnienia, iż jest konieczność opieki i pomocy osoby drugiej w związku ze znacznie ograniczoną samodzielną egzystencją oraz koniecznością stałego współudziału w opiece nad matką na co dzień."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00