Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2021 r., sygn. IV SA/Wr 707/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędzia NSA Mirosława Rozbicka - Ostrowska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 16 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi S. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącej S. J. kwotę 480 zł (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

S. J. (dalej jako strona lub skarżąca) zaskarżyła do tut. Sądu decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. (dalej jako Kolegium lub organ odwoławczy) z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję z dnia [...] czerwca 2021 r., nr [..], wydaną przez działającego z upoważnienia Wójta Gminy K., Starszego inspektora ds. świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego i świadczeń wychowawczych Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy K. (dalej jako OPSGK lub organ I instancji), w sprawie odmowy przyznania stronie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem J. J. (dalej jako mąż strony).

W decyzji pierwszoinstancyjnej odmowę przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, pomimo tego, iż strona sprawuje całodobową opiekę nad niesamodzielnym mężem, uzasadniono tym, że po pierwsze- strona od trzynastu lat ma ustalone prawo do emerytury, a po drugie- osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim ze stroną, która nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Organ odwoławczy w uzasadnieniu decyzji wskazał w pierwszej kolejności, że w świetle art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 111, dalej jako "ustawa o świadczeniach rodzinnych" lub w skrócie "u.ś.r.") przeszkodą do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego nie może być okoliczność pozostawania strony w związku małżeńskim z osobą, nad którą sprawuje opiekę. Ze względu na istniejące między małżonkami więzi i wynikające z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązki, to na małżonkach przede wszystkim ciąży powinność wzajemnej opieki, w związku z czym - także z uwagi na istniejący między małżonkami obowiązek alimentacyjny - małżonek ma prawo ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00