Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 1 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Rz 1296/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Piotr Godlewski /spr./ Sędziowie WSA Maciej Kobak AWSA Karina Gniewek - Berezowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 1 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi K. Ó. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - skargę oddala -

Uzasadnienie

II SA/Rz 1296/21

U z a s a d n i e n i e

Przedmiotem skargi K.O. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z [...] czerwca 2021 r. nr [...] dotycząca świadczenia pielęgnacyjnego.

Jak wynika z uzasadnienia tej decyzji i akt administracyjnych sprawy, Burmistrz Miasta [...] decyzją z [...] listopada 2020 r. - po rozpoznaniu wniosku K.O. z [...] października 2020 r. - odmówił przyznania jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką A.L. z uwagi na brak spełnienia przesłanki o jakiej mowa w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 111 ze zm., dalej: u.ś.r.) dot. okresu powstania niepełnosprawności; decyzja ta na skutek odwołania wnioskodawczyni została uchylona decyzją SKO z [...] grudnia 2020 r. ze wskazaniem na potrzebę ustalenia, czy po stronie dzieci A.L. zachodzą obiektywne i niezależne od nich przyczyny uniemożliwiające im sprawowanie opieki, do jakiej zobowiązani są na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Decyzją z [...] marca 2021 r. nr [...] Burmistrz ponownie odmówił wnioskodawczyni przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na niespełnienie kryterium z art. 17 ust. 1b u.ś.r. (tj. z uwagi na fakt, że niepełnosprawność podopiecznej nie powstała przed 18 rokiem życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia) oraz z uwagi na brak sprawowania stałej i systematycznej opieki która uniemożliwiałaby podjęcie zatrudnienia. Odnośnie tej drugiej przesłanki organ wskazał, że nie kwestionuje faktu sprawowania przez K.O. opieki nad matką, jednak nie ma podstaw do uznania, iż jest to opieka stała i systematyczna. W uznaniu organu, czynności jakie wnioskodawczym wykonuje to czynności podstawowe (sprzątanie, pranie, gotowanie, robienie zakupów, realizacja recept itp.), które wykonują np. osoby wychowujące małe dzieci i pracujące na pełny etat. Czynności wykonywane stricte przy matce, np. pomoc w czynnościach higienicznych, podawanie leków czy posiłków należą do czynności które nie kolidują z ewentualnym podjęciem przez wnioskodawczynię zatrudnienia. Ponadto w dniu złożenia wniosku o świadczenie pielęgnacyjne K.O. była związana umową zlecenia na okres od 1 października do 30 listopada 2020 r., czyli nie spełniała podstawowego warunku do przyznania świadczenia, jakim jest rezygnacja z zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00