Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 7 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Op 536/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Gerard Czech Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi D. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiot zaskarżenia w niniejszej sprawie stanowi decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...], utrzymująca w mocy, wydaną z upoważnienia Burmistrza K., decyzję Kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. z dnia [...], nr [...] o odmowie przyznania D. Z. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną córką - K. N.

Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym:

Wnioskiem z dnia 27 maja 2021 r. D. Z. (dalej jako "skarżąca" bądź "wnioskodawca"), reprezentowana przez pełnomocnika adwokata M. Ż., zwróciła się do Ośrodka Pomocy Społecznej w K. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną córką - K. N., urodzoną [...]. Do wniosku dołączyła wymagane prawem dokumenty, w tym m.in.: 1) orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K. z dnia 15 czerwca 2018 r., nr [...], o zaliczeniu K. N. do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, z którego wynika, że niepełnosprawność istnieje od urodzenia, ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 27 listopada 2008 r., a orzeczenie wydano na stałe; 2) decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O. z dnia [...], znak: [...] o waloryzacji emerytury D. Z.; 3) orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w K. z dnia 17 marca 2021 r., nr [...], o zaliczeniu D. Z. do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, z którego wynika, że daty powstania niepełnosprawności nie można ustalić, ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 9 lutego 2021 r., a orzeczenie wydano do dnia 31 marca 2024 r. W piśmie przekazującym wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego pełnomocnik skarżącej wskazał, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych wnioskodawczyni jest obciążona obowiązkiem alimentacyjnym wobec córki, nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną córką. Podniósł, że wnioskodawczyni ma ustalone prawo do emerytury, jednak zgodnie z art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych przysługuje jej jedno ze świadczeń przez nią wybranych, a przez złożenie wniosku o świadczenie pielęgnacyjne została wyrażona wola wyboru świadczenia pielęgnacyjnego. Pełnomocnik podał, że skarżąca pobiera emeryturę, lecz przepis art. 17 ust. 5 pkt 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych nie może wykluczać prawa do świadczenia pielęgnacyjnego "przymuszając" osobę do uzyskania świadczenia mniej korzystnego, jakim jest emerytura.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00