Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Ol 822/21

Zabezpieczenie społeczne; Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi B. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 28 maja 2021 r. B. G. (dalej jako: "Skarżąca") zwróciła się do Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej w R. z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką - H. A.

Decyzją z "[...]" r. działający z upoważnienia Wójta Gminy R. Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w R. (dalej jako: "organ I instancji") odmówił przyznania Skarżącej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad matką. Organ I instancji wyjaśnił, że nie kwestionuje faktycznego sprawowania przez Skarżącą opieki nad matką, osobą niepełnosprawną, niebędącą w stanie samodzielnie egzystować. Ustalono, że Skarżąca sprawuje opiekę codzienną, a w razie potrzeby także w nocy.

W związku ze sprawowaną opieką nad matką wykonuje wszystkie czynności życia codziennego, takie jak: dbanie o higienę intymną (kąpanie), ubieranie, podawanie leków, robienie zakupów, sprzątanie, przygotowywanie posiłków, realizowanie recept. Ustalono nadto, że mąż osoby wymagającej opieki - p. L. A. legitymuje się orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności, nie jest w stanie pełnić całodobowej opieki nad żoną, gdyż sam wymaga opieki. Ojciec Skarżącej zmaga się z licznymi schorzeniami,

tj. dyskopatią stawową, jaskrą, miewa częste omdlenia, a także stany depresyjne. Ustalono w toku postępowania, że mąż ze względu na podeszły wiek oraz zły stan zdrowia nie sprawuje opieki nad żoną wymagającą całodobowej opieki, którą to opiekę sprawuje córka. Ustalono nadto, że mąż osoby wymagającej opieki nie może wykonywać najprostszych czynności, tj. nie jest w stanie podnieść żony, posadzić jej, wykąpać, czy ubrać, a nadto od trzech lat nie jest w stanie zrobić zakupów, gdyż nie wychodzi z domu ze strachu, że jak wyjdzie żonie stanie się coś złego. Wobec dokonanych ustaleń jako przyczynę odmowy przyznania świadczenia organ wskazał treść art. 17 ust. 1b i ust. 5 pkt 2a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020r. poz. 111, dalej jako: "u.ś.r."), pomimo, że Skarżąca jest jedyną osobą sprawującą opiekę nad chorą mamą. Wskazano także, że decyzja

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00