Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Bd 1296/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędzia WSA Katarzyna Korycka (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] Wójt Gminy B., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, odmówił skarżącej E. K. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym mężem P. K. z uwagi na niespełnienie w sprawie przesłanki z art. 17 ust.1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm., dalej powoływanej jako "ustawa o świadczeniach rodzinnych" lub "uśr") wskazując, iż zgodnie z wydanym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z dnia [...] czerwca 2020 r. niepełnosprawność P. K. istniej od 28 roku życia, a stopień niepełnosprawności datuje się od [...] czerwca 2020 r. Organ podniósł też, że na wniosek skarżącej o uchylenie decyzji z dnia [...] listopada 2020 r. przyznającej skarżącej specjalny zasiłek opiekuńczy, decyzją z dnia [...] maja 2021 r. uchylił na podstawie art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego ("kpa") w zw. z art. 32 uśr wskazaną decyzję od dnia [...] maja 2021 r.

W następstwie rozpatrzenia odwołania skarżącej od powyższej decyzji, w którym skarżąca zarzuciła naruszenie art. 17 ust. 1b uśr poprzez jego zastosowanie w sprawie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) we [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przyznało skarżącej wnioskowane świadczenie pielęgnacyjne od dnia [...] maja 2021 r. do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stan epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności P. K.. SKO nie podzieliło stanowiska organu I instancji o istnieniu w sprawie podstawy do odmowy przyznania stronie świadczenia pielęgnacyjnego w oparciu o podstawę z art. 17 ust. 1b uśr, podnosząc że przepis ten został uznany za niekonstytucyjny w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności (wyrok TK z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13) i, że w związku z tym zawarte w tym przepisie kryterium momentu powstania niepełnosprawności utraciło przymiot konstytucyjności i wobec tego kryterium to w stosunku do opiekunów osób niepełnosprawnych, których niepełnosprawność powstała później należy pominąć. Jednocześnie SKO stwierdziło, że skarżąca spełnia wszystkie przesłanki do przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż sprawuje opiekę nad wymagającym opieki i legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności mężem, i w związku z koniecznością sprawowania tej opieki nie podejmuje zatrudnienia. Ponadto na wniosek skarżącej z dnia [...] maja 2021 r. uchylona została decyzja (realizacja decyzji) przyznająca skarżącej specjalny zasiłek opiekuńczy od dnia [...] maja 2021 r., co oznacza, że w sprawie nie zachodzi negatywna przesłanka z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b uśr. Dlatego też, jak stwierdziło SKO, decyzję organu I instancji należało uchylić i przyznać skarżącej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od dnia [...] maja 2021 r., tj. od dnia spełnienia wszystkich przesłanek warunkujących prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Podkreślając, że osoba wymagająca opieki legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym do dnia [...] czerwca 2021 r., SKO wskazało, że końcowy termin przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wynika z treści art. 15h ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00