Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 listopada 2021 r., sygn. II SA/Ol 887/21

Zabezpieczenie społeczne

 

Dnia 23 listopada 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) sędzia WSA Adam Matuszak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 listopada 2021 roku sprawy ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego M. B. kwotę 480 złotych (czterysta osiemdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 17 czerwca 2021 r. M. B. (dalej jako: "skarżący") zwrócił się do Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem J. B.

Decyzją z "[...]" r. działający z upoważnienia Wójta Gminy Specjalista Pracy Socjalnej (dalej jako: "organ I instancji") odmówił przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Organ I instancji wyjaśnił, że nie kwestionuje faktycznego sprawowania przez skarżącego opieki nad ojcem, który jest osobą leżącą, nienawiązującą kontaktu z otoczeniem, pampersowaną i wymagającą karmienia, po przebytym podwójnym udarze mózgu. Skarżący wykonuje wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne wobec ojca i sprawuje nad nim ciągłą opiekę. Z relacji skarżącego wynika, że żona osoby niepełnosprawnej (matka skarżącego) nie jest w stanie wykonywać opieki pielęgnacyjnej przy mężu z powodów zdrowotnych. Jako przyczynę odmowy przyznania świadczenia organ wskazał treść art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 poz. 111, dalej jako: "u.ś.r.") i wyjaśnił, że niepełnosprawność J. B. istnieje od ukończenia przez niego 71. roku życia, zatem nie powstała przed 18. lub 25. rokiem życia, czego wymaga przytoczony przepis. Jako kolejną przesłankę odmowy organ I instancji wskazał pozostawanie przez osobę wymagającą opieki w związku małżeńskim z osobą nieposiadającą ustalonego znacznego stopnia niepełnosprawności, co wobec brzmienia art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) u.ś.r. wyklucza przyznanie świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00