Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. II SA/Gl 944/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędziowie Asesor WSA Tomasz Dziuk, Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Protokolant specjalista Magdalena Dąbek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2021 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Burmistrz K. (organ I instancji), na podstawie art. 1 ust. 2 pkt 1, art. 2 pkt 2, art. 3 pkt 11, pkt 21, art. 17 ust. 3 , art. 20 ust.3, art. 23, art. 24 ust. 1 i art. 29 ust. 1, art. 32 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.- dalej "u.s.r."), rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postepowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie musza być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1466), odmówił A. S. (strona, skarżąca) przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną W. S.

W uzasadnieniu organ I instancji podał, że wnioskiem z dnia 31 marca 2021 r. strona wystąpiła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad teściową. Stwierdził, że strona nie spełnia przesłanek określonych w u.s.r., gdyż zgodnie z art. 17 ust. 1, ust. 1a u.s.r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki. Wskazał, że mając na uwadze art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Zauważył, że osoba nad którą strona sprawuje opiekę jest matką jej męża, a strona nie jest osobą zobowiązaną względem teściowej do alimentacji, gdyż nie jest jej krewną ani linii prostej, ani też w linii bocznej. Ustalił, że teściowa ma troje dzieci. Są one aktywne zawodowo i nie posiadają orzeczeń o znaczny stopniu niepełnosprawności. Wskazał dalej, że strona nie podejmuje zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad teściową. Uznał także za bezsporną okoliczność, że teściowa wymaga całodobowej opieki i strona tę opiekę sprawuje. Jako następną negatywną przesłankę wskazano okoliczność, że stopień niepełnosprawności teściowej datuje się od 21 września 2011 r., czyli powstało po 72 roku życia osoby niepełnosprawnej. Zgodnie zaś z art. 17 ust. 1b u.s.r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Podkreślił, że przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych nie przewidują świadczenia pielęgnacyjnego osobie, na której nie ciąży obowiązek alimentacyjny względem osoby, którą się faktycznie opiekuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00