Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 listopada 2021 r., sygn. III SA/Gd 809/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 26 listopada 2021 r. sprawy ze skargi A. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 7 lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wójt Gminy C., działając na podstawie m.in. art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.; powoływanej dalej w skrócie jako: "u.ś.r."), decyzją z dnia 1 marca 2021 r.

(nr [...]) odmówił przyznania A. Ś. (zwany dalej także jako: "wnioskodawca", "strona" lub "skarżący") prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad bratem - M. Ś.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że A. Ś. nie spełnia wszystkich przesłanek do przyznania mu świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem organu okoliczność wykluczająca możliwość przyznania przedmiotowego świadczenia została określona w art. 17 ust. 1a u.ś.r. Wnioskodawca jest bratem osoby niepełnosprawnej, czyli krewnym w linii bocznej. Niemniej jednak, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, w sytuacji posiadania przez osobę niepełnosprawną rodzica, zgodnie z przywołanym przepisem, na nim spoczywa obowiązek alimentacyjny w stosunku do niepełnosprawnego syna w pierwszej kolejności. Kolejną negatywną przesłanką jest określona w art. 17 ust. 1b u.ś.r. data powstania niepełnosprawności (daty powstania niepełnosprawności M. Ś. nie da się ustalić). Organ pierwszej instancji zaznaczył przy tym, że wydanie przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, odnoszącego się do art. 17 ust. 1b u.ś.r. nie oznacza wykluczenia możliwości stosowania przesłanki określonej w tym przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00