Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 listopada 2021 r., sygn. III SA/Gd 802/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 26 listopada 2021 r. sprawy ze skargi I. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 1 lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta S., działając na podstawie m.in. art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.; powoływanej dalej w skrócie jako: "u.ś.r."), decyzją z dnia 7 stycznia 2021 r. (nr [...]) odmówił przyznania I. W. (zwana dalej także jako: "wnioskodawczyni", "strona" lub "skarżąca") prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem E. W.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że wnioskodawczyni spełnia przesłanki niezbędne do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym mężem określone w art. 17 ust. 1 oraz art. 17 ust. 1 lit. a u.ś.r., tj. jest osobą spokrewnioną, na której w pierwszej kolejności ciąży obowiązek alimentacyjny wobec męża, nie podejmuje zatrudnienia ze względu na konieczność sprawowania stałej i osobistej opieki nad niepełnosprawnym. Nie wystąpiły też przeciwwskazania wymienione w art. 17 ust. 5 u.ś.r., gdyż wnioskodawczyni oświadczyła, że z chwilą przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rezygnuje z posiadanego prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jednakże, zdaniem organu, w rozpatrywanej sprawie nie zostały spełnione przesłanki uregulowane w art. 17 ust. 1b u.ś.r., bowiem z orzeczenia o niepełnosprawności męża wnioskodawczyni nie wynika, aby niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. W orzeczeniu wydanym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w S. z dnia 19 listopada 2019 r. wskazano, że E. W. (mąż wnioskodawczyni) legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności od 19 listopada 2019 r. (od 57 roku życia), natomiast nie da się ustalić od kiedy niepełnosprawność istnieje. Organ pierwszej instancji zaznaczył przy tym, że wydanie przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, odnoszącego się do art. 17 ust. 1b u.ś.r. nie oznacza wykluczenia możliwości stosowania przesłanki określonej w tym przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00