Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 października 2021 r., sygn. II SA/Po 167/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński Sędziowie Sędzia WSA Jan Szuma Asesor WSA Arkadiusz Skomra (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 października 2021 r. sprawy ze skargi N. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2021 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej jako "Samorządowe Kolegium Odwoławcze" lub "organ"), po rozpatrzeniu odwołania N. K. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy K. z dniu [...] grudnia 2020 r., [...]

Zaskarżona decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jak wynika z jej uzasadnienia, zapadła w następującym stanie faktycznym sprawy.

N. K. w dniu [...] lipca 2020 r. zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem P. K. Stanisławiakiem dołączając do wniosku niezbędne dokumenty.

W dniu [...] lipca 2020 r. Wójt Gminy K. wydał decyzję nr [...] w sprawie odmowy przyznania N. K. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem K. S.. W uzasadnieniu organ wskazał, że nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 z późn. zm. - dalej jako "u.ś.r."), bowiem niepełnosprawność K. S. nie powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Nadto wskazał, iż K. S. pozostaje w związku małżeńskim, a małżonka nie legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności.

Od decyzji organu pierwszej instancji odwołała się N. K., w ustawowo zakreślonym terminie. W pierwszej kolejności opisała stan zdrowia ojca. Nadmieniła, iż matka jest zatrudniona, jednakże po śmierci brata jej sytuacja zdrowotna uległa zmianie - obecnie nie radzi sobie zarówno z tragiczną śmiercią syna. jak również pogorszeniem stanu zdrowia jej męża. Na koniec powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2014 r. o sygn. akt K 38/13, wnosząc o pozytywne rozpatrzenie odwołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00