Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 września 2021 r., sygn. III SA/Gd 510/21
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janina Guść Sędziowie Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 30 września 2021 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 30 marca 2021 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
J. J., reprezentowana przez adwokata, złożyła w dniu 27 stycznia 2021 r. wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym synem Ł. J. We wniosku wskazała, że ma ustalone prawo do emerytury, jednak dokonuje wyboru między emeryturą a świadczeniem pielęgnacyjnym, wybierając to ostatnie.
Do wniosku strona załączyła decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeliczeniu przysługującej jej emerytury.
Wójt Gminy decyzją z dnia 15 lutego 2021 r. odmówił przyznania J. J. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem. W ocenie organu, w świetle art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.), świadczenie pielęgnacyjne stronie nie przysługuje. Zatem możliwość dokonania wyboru pomiędzy emeryturą a świadczeniem pielęgnacyjnym istniałaby, gdyby prawo do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego stronie przysługiwało. W tej sytuacji nie istnieje możliwość wyboru świadczenia korzystniejszego.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca, reprezentowana przez adwokata, zarzuciła naruszenie art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wskazała, że z treści złożonego oświadczenia wynika jej intencja wyboru świadczenia pielęgnacyjnego jako bardziej korzystnego oraz świadomość konieczności zaprzestania pobierania świadczenia dotychczasowego.