Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 lutego 2021 r., sygn. III SA/Gd 1026/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędzia WSA Paweł Mierzejewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 4 lutego 2021 r. sprawy ze skargi H. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 sierpnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia 14 kwietnia 2020 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej H. O. kwotę 480 ( czterysta osiemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 14 kwietnia 2020 r. nr [...] Prezydent Miasta odmówił H. O. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym synem P. O., wskazując, że powodem odmowy jest zaistnienie przypadku określonego w art. 17 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.) - dalej jako: "ustawa", to jest posiadanie przez stronę prawa do świadczenia emerytalnego.

Po rozpoznaniu odwołania, decyzją z dnia 17 sierpnia 2020 r. nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

Kolegium podzielając stanowisko organu pierwszej instancji wyjaśniło, że pobieranie przez skarżącą emerytury wyłącza jej prawo do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego. Żaden przepis ustawy nie uprawnia strony do jakiegokolwiek prawa do wyboru świadczeń. Wykładnia literalna, jeżeli przepis jest logicznie i jasno sformułowany, nie może być zastąpiona inną interpretacją (funkcjonalną, systemową), gdyż naruszałaby wolę ustawodawcy. W ocenie organu odwoławczego organ pierwszej instancji słusznie też dostrzegł w sprawie brak związku przyczynowego między sprawowaniem opieki a rezygnacją z zatrudnienia lub pracy zarobkowej, bowiem strona przebywa na emeryturze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00