Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 15 września 2021 r., sygn. II SA/Bd 226/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie Sędzia WSA Anna Klotz Asesor WSA Katarzyna Korycka (spr.) po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 września 2021 r. sprawy ze skargi E. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta M. T. z dnia [...] września 2020 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2020 r. znak: [...], Prezydent M. T. odmówił przyznania skarżącej E. R. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym ojcem J. S.. Odmowę przyznania ww. świadczenia organ uzasadnił ziszczeniem się w sprawie przesłanki negatywnej, o której mowa w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm., dalej powoływanej jako "uśr" oraz "ustawa o świadczeniach rodzinnych"), bowiem skarżąca od [...] października 2017 r. uprawniona jest do otrzymywania emerytury.

Od powyższej decyzji skarżąca wniosła odwołanie, domagając się jej uchylenia i przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego oraz podnosząc zarzuty naruszenia art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a uśr poprzez jego błędną wykładnię literalną i uznanie, że skarżącej nie należy się wnioskowane świadczenie z powodu posiadania przez nią ustalonego prawa do emerytury, co narusza fundamenty aksjologiczne wyrażone w zasadach Konstytucji RP, gdyż wykładnia ta pozbawia w całości prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osoby mające ustalone prawo do emerytury w wysokości niższej niż to świadczenie oraz naruszenia art. 6, art. 7 i art. 8 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 ze zm., dalej powoływanej jako "kpa"). Uzasadniając swoje stanowisko skarżąca powołała się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego i wskazała na różnicę w wysokości pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym (1830 zł) oraz wypłacaną jej emeryturą (596,46 zł).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00