Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 czerwca 2021 r., sygn. III SA/Gd 307/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędzia WSA Janina Guść, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi A.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 stycznia 2021 r., nr (...) w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w (...) decyzją z dnia 28 stycznia 2021 r., sygn. akt (...), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta (...) z dnia 22 października 2020 r., nr (...), którą odmówiono A.B. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad ciotką E.G. w okresie od 1 sierpnia 2020 r.

Organ I instancji jako przyczynę odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia wskazał na niespełnienie przesłanek wynikających z art. 17 ust. 1 oraz art. 17 ust 1 b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j.: Dz. U. 2020 poz. 111 - powoływanej w skrócie jako: "u.ś.r.").

Organ wskazał, że A.B. nie jest w stosunku do E.G. ani krewnym w linii prostej ani rodzeństwem, zatem nie znajduje się on w katalogu osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem E.G.

Organ wskazał, że osoba wymagająca opieki ma 85 lat, nie pozostaje w związku małżeńskim, nie posiada własnych dzieci, rodziców, ani żyjącego rodzeństwa, oraz legitymuje się orzeczeniem z dnia 2 stycznia 2020 r. wydanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w S., stwierdzającym trwałą niezdolność do samodzielnej egzystencji od dnia 3 października 2019 r.

Organ I instancji podniósł, że skoro E.G w dniu zaliczenia do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji miała ukończone 84 lata, tym samym wnioskodawca nie spełnia przesłanki warunkującej przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, wynikającej z art. 17 ust. 1 b u.ś.r., zgodnie z którą świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Organ nie podzielił stanowiska A.B., co do skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13. Zdaniem organu wskazany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który odnosi się do art. 17 ust. 1b u.ś.r. nie oznacza wykluczenia możliwości stosowania przesłanki określonej w tym przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00