Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 12 stycznia 2021 r., sygn. II SA/Bk 783/20

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Marek Leszczyński,, sędzia WSA Małgorzata Roleder, , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję P. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. z dnia [...] września 2020 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. w dniu [...] kwietnia 2020 r. wydał decyzję nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej u J. S. - narządu głosu, spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat, pod postacią guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych, niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią, wymienionej w poz. 15 wykazu chorób zawodowych określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367; dalej powoływane jako rozporządzenie).

Od decyzji tej odwołała się J. S. i wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zdaniem strony przyczyną występującego u niej złego stanu narządu głosu była wieloletnia praca (ponad 17 lat) jako nauczyciela zawodu. Ponadto strona podniosła, że była konsultowana przez prof. dr hab. B. K. Podczas tej konsultacji wykonano badania stroboskopowe oraz kimografię krtani, które wykazały przewlekły i utrwalony stan niewydolności głosowej. Zdaniem odwołującej badania te dają podstawę do ponownego rozpatrzenia sprawy.

P. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w B. decyzją z [...] września 2020 r. nr [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z art. 2351 K.p. do stwierdzenia wystąpienia choroby zawodowej konieczne jest ustalenie łącznie następujących przesłanek:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00