Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Wa 1817/20

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Piotr Borowiecki, Asesor WSA Joanna Kruszewska-Grońska (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi A. F. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] sierpnia 2017 r. (data wpływu do organu: [...] sierpnia 2017 r.) A. F. (dalej: "skarżący") wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej: "Minister", "organ") o zastosowanie wobec niego art. 8a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r., poz. 723; dalej: "ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym").

W uzasadnieniu wniosku skarżący szczegółowo opisał przebieg swojej służby oraz jej charakter, uwzględniając okresy i stanowiska służbowe. Wskazał, że w 1990 r. Wojewódzka Komisja Kwalifikacyjna w G. wydała opinię stwierdzającą, iż spełnia on wymogi przewidziane dla funkcjonariusza ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także posiada kwalifikacje moralne do pełnienia służby w Policji. Skarżący zaznaczył, że podczas całej swojej służby wypełniał obowiązki zgodnie z prawem, etyką zawodową i powszechnie obowiązującymi zasadami moralnymi, jak również nie był karany dyscyplinarnie i nikogo nie prześladował. Ponadto skarżącego wielokrotnie wyróżniano nagrodami pieniężnymi za bardzo dobre wyniki w pracy oraz pozytywnie opiniowano. Skarżący otrzymał też odznaczenia i medale państwowe: w 1989 r. Srebrny Krzyż Zasługi, w 1999 r. Złoty Krzyż Zasługi, a w 2003 r. Srebrną Odznakę "Zasłużony Policjant". Jako zastępca naczelnika Wydziału [...] Komendy Rejonowej Policji w G. i zastępca naczelnika Wydziału [...] Komendy Wojewódzkiej Policji w G. skarżący organizował i uczestniczył w zatrzymywaniu niebezpiecznych osób wywodzących się z trójmiejskiego półświatka. Natomiast jako Kierownik [...] Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji w G. brał bezpośredni udział m.in. w zatrzymaniu zbrojnej grupy przestępczej, dwunastoosobowej dokonującej uprowadzeń nieletnich dla okupu, napadów z bronią palną na konwojentów i wielu innych poważnych przestępstw kryminalnych. W ten sposób skarżący realizował obowiązki służbowe w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00