Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. III SA/Kr 1103/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie WSA Janusz Kasprzycki WSA Ewa Michna po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków - Prądnik Biały w Krakowie Michała Przybycienia sprawy ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 20 sierpnia 2020 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] 2020 r. znak: [...], odmówił przyznania skarżącej E. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką I. K., legitymującą się orzeczeniem Lekarza Orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 kwietnia 2002 r. o uznaniu za całkowicie niezdolną do pracy i niezdolną do samodzielnej egzystencji na trwale ze wskazaniem, że całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji powstały "od nadal".

W uzasadnieniu organ wskazał na przesłankę odmowy przyznania świadczenia, którą stanowi okoliczność, iż wprawdzie osoba wymagająca opieki posiada orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, jednakże choć niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 25 roku życia, to jednak w tym czasie nie uczęszczała ona do szkoły czy szkoły wyższej i z tego powodu nie została spełniona przesłanka przyznania prawa do świadczenia wynikająca z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Organ zwrócił również uwagę, że w niniejszym przypadku nie istnieje związek przyczynowy pomiędzy niepodejmowaniem lub rezygnacją z zatrudnienia przez wnioskodawczynię a koniecznością sprawowania przez nią opieki nad niepełnosprawną matką.

W odwołaniu E. K. wskazała, że działania organu są sprzeczne z jej oczekiwaniami. Podkreśliła, że nie podejmuje pracy zarobkowej z konieczności właściwego i długoterminowego zaopiekowania się niepełnosprawną matką. W związku z jej wyjazdami za granicę opiekę nad matką sprawowały jej dzieci oraz bratowa. Była to jednorazowa sytuacja gdyż w obecnej sytuacji nie może liczyć na ich pomoc. Jej córka w lutym 2020 r. urodziła dziecko, co uniemożliwia jej jednocześnie opiekowanie się jej matką. Jej syn D. podjął pracę na pełen etat poza T, mieszka osobno, również poza T i nie jest w stanie pomagać w opiece. Bratowa K. K. z dobrej woli pomogła jej w opiece gdyż nie ciąży na niej obowiązek opieki nad teściową. W chwili obecnej sama podjęła pracę i nie jest w stanie pomóc jej w tej opiece.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00