Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. III SA/Kr 935/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie WSA Janusz Kasprzycki WSA Ewa Michna po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. Ż- Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 9 czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Burmistrz decyzją z dnia [...] 2020 r., znak: [...], odmówił skarżącej P. Ż. - Ł. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na J. Ż.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż zgodnie z zaleceniami zawartymi w decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 marca 2020 r., znak: [...], zwrócono się do Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej. Wywiad miał na celu potwierdzenie faktu sprawowania opieki przez osobę ubiegającą się o świadczenie pielęgnacyjne. Z wywiadu wynika m.in., iż P. Ż. - Ł. faktycznie sprawuje opiekę nad niepełnosprawną matką J. Ż. Pomaga jej w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych oraz dba o jej higienę osobistą. J. Ż. jest całkowicie uzależniona od pomocy jedynej córki. Ww. prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, pozostaje w nieformalnej separacji od wielu lat. Nie posiada informacji na temat męża, nie posiada z nim żadnego kontaktu. J. Ż. jest osobą niepełnosprawną, wymaga stałej opieki i pomocy we wszystkich czynnościach, ciągle musi być pod nadzorem córki. Rezygnacja z pracy przez wnioskodawczynię była spowodowana koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką oraz brakiem możliwości pracy, nawet w niepełnym wymiarze czasu. Skarżąca bardzo dużo czasu poświęca opiece nad matką, jeżeli sytuacja tego wymaga nawet 24 h na dobę. Zakres czynności wobec J. Ż. to między innymi pomaganie w codziennych czynnościach higienicznych takich jak: prysznic, czesanie, mycie zębów, zmiana pampersów, pomaganie w przemieszaniu się, asekuracja podczas chodzenia, siadania, wstawania. J. Ż. nie jest w stanie poruszać się po schodach. Jak wynika z oświadczenia P. Ż. - Ł. zajmuje się ona wszystkimi obowiązkami domowymi takimi jak pranie, sprzątanie, prasowanie, podawanie posiłków. Skarżąca w swoim oświadczeniu zaznaczyła również, iż jej rodzice pozostają w nieformalnej separacji od ponad 30 lat (ojciec nie kontaktuje się z rodziną oraz nie brał czynnego udziału w wychowaniu dziecka) oraz, że nie posiada żadnych informacji na temat ojca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00