Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Gl 664/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Sędzia WSA Rafał Wolnik, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi E. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy T. z dnia [...] r. nr [...].

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach decyzją z dnia [...] r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy T. z dnia [...] r. nr [...] w sprawie odmowy przyznania E. B. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem - M. B.

Kontrolowana decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.

E. B., dysponując prawem do emerytury w wysokości ok. 16020 zł, wystąpiła o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad synem - M. B., dysponującego orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Organ I instancji wskazaną na wstępie decyzją odmówił przyznania świadczenia ze względu na przeszkodę wynikająca z art. 17 ust 5 pkt 1 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do świadczenia emerytalnego. Organ II instancji, utrzymując rozstrzygnięcie pierwszoinstancyjne w mocy, zaaprobował to stanowisko, powołując się na "bezwzględny" charakter normy zamieszczonej w art. 17 ust. 5 pkt. 1 lit. a ustawy.

W skardze z 14 kwietnia 2020 r. strona (dalej: skarżąca), reprezentowana przez pełnomocnika, podnosi zarzut naruszenia prawa materialnego, poprzez błędną wykładnię art.17 ust. 1 i art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) Ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. (u.ś.r.) w zw. dalej "u.ś.r." w zw. z art. 32, art. 69 i art. 71 ust. 1 i art. 2 Konstytucji RP oraz art. 28 ust. 1 i ust. 2 lit. c Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych, polegającą na

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00