Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 grudnia 2020 r., sygn. III SA/Gd 659/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 21 kwietnia 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

M. S. (zwany dalej jako: "wnioskodawca", "strona" albo "skarżący") złożył w dniu 9 stycznia 2020 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej

w S. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny - córką A. S. ur. 6 sierpnia 1987 r.

Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia 4 lutego 2020 r. odmówił wnioskodawcy przyznania świadczenia, powołując w podstawie prawnej wydanego rozstrzygnięcia m.in. art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 111; zwanej dalej w skrócie jako: "u.ś.r." lub "ustawa").

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy wskazał, że na podstawie posiadanych dokumentów i wywiadu środowiskowego z dnia 30 stycznia 2020 r. ustalono, że do około 1996 r. wnioskodawca pracował w [...] w G., od 27 kwietnia 1996 r. otrzymał z ZUS-u rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, od 1 grudnia 1996 r. świadczenie przyznano na stałe. W okresie od 1 lutego 1989 r. do 31 lipca 1989 r. wnioskodawca pracował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a od 1 października 2003 r. do 31 listopada 2003 r. w Przedsiębiorstwie Handlowym [...] i od tego czasu nie pracował i nie szukał pracy, utrzymywał się z renty. W związku ze śmiercią żony od 11 lipca 2019 r. M. S. podjął się opieki nad córką. Podczas wywiadu podał, że córka wymaga wsparcia w takich czynnościach jak: zakupy, sprzątanie cięższych rzeczy, gospodarowanie pieniędzmi, w tym opłaty rachunków, przygotowywanie posiłków, dawkowanie i podawanie leków, rejestracja i wizyty u lekarza, wykonywanie czynności wymagających umiejętności pisania i czytania, posługiwanie się zegarkiem, załatwianie spraw urzędowych, wspólne wyjścia na basen, pilnowanie diety, sporadycznie w ćwiczeniach wyciszających i uspakajających. Córka wnioskodawcy od 1 sierpnia 2015 r. do 31 grudnia 2020 r. korzysta ze wsparcia MOPS w formie uczestnictwa w zajęciach w środowiskowym domu samopomocy przy Al. [...] (ostatnia decyzja z dnia 30 stycznia 2020 r., nr [...]). Pobyt córki w ośrodku wsparcia odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.00. Organ zaznaczył przy tym, że córka sama jeździ autobusem miejskim do ośrodka wsparcia i sama również wraca do domu. Ponadto, kryterium kwalifikujące do uczestnictwa w zajęciach w ŚDS jest stan zdrowia (potwierdzony zaświadczeniami lekarskimi), który pozwala na udział w indywidualnych i zespołowych treningach samoobsługi i umiejętności społecznych polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności z zakresu czynności życia codziennego, funkcjonowania w życiu społecznym. W kwietniu 2019 r. córka wnioskodawcy korzystała z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w formie pobytu w mieszkaniu chronionym przez około 10 dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00