Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 grudnia 2020 r., sygn. III SA/Gd 689/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 14 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi N. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 6 kwietnia 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

N. C. (zwana dalej "wnioskodawczynią", "stroną" albo "skarżącą") złożyła w dniu 27 stycznia 2020 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

w B. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny - babcią G. B.

Burmistrz B. decyzją z dnia 20 lutego 2020 r. odmówił wnioskodawczyni przyznania świadczenia, powołując w podstawie prawnej wydanego rozstrzygnięcia m.in. art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 111; powoływanej dalej w skrócie jako "u.ś.r.").

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że wnioskodawczyni, jako osobie, która nie jest spokrewniona w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługiwałoby prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, gdyby osoby spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki posiadały orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Z akt sprawy wynika natomiast, że istnieją osoby spokrewnione z G. B. w pierwszym stopniu, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, tj. jej dzieci - M. K. i D. A., które nie posiadają orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności i pracują zawodowo. W związku z tym w rozpatrywanej sprawie zastosowanie znajdzie art. 17 ust. 1a u.ś.r.

Ponadto organ uznał, że nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b u.ś.r., ponieważ babcia wnioskodawczyni legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu,

z którego wynika, że niepełnosprawność nie powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00