Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Bd 667/20
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek asesor WSA Katarzyna Korycka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 1 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi B. J. i S. J. na decyzję Wojewody z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2019 r., nr [...] Prezydent Miasta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił [...] sp. z o.o. w [...] pozwolenia na budowę budynku wielorodzinnego przy ul. [...] (dz. nr [...] w obr. [...]) w [...] wraz z wewnętrzną instalacją wod.-kan., c.o., elektryczną i wentylacją hybrydową, zewnętrzną instalacją elektryczną, kanalizacją sanitarną i deszczowa oraz wewnętrznym układem drogowym i miejscami parkingowymi.
Decyzją z dnia [...] 2020 r., nr [...] Wojewoda po rozpatrzeniu odwołania B. i S. J. od powyższej decyzji, utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ II instancji wskazał, że działki na których ma być usytuowany przedmiotowy budynek są długie i dość wąskie, w najszerszym miejscu ich szerokość sięga [...] m, a średnia szerokość wynosi od [...] m, co w znacznym stopniu ogranicza ich zagospodarowanie, szczególnie, że dostęp do drogi publicznej jest możliwy jedynie od strony jej krótszej granicy. Wobec powyższego w ocenie Wojewody odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2019, poz. 1186) stanowi przypadek szczególnie uzasadniony. Zmniejszenie gabarytów budynku nie miałoby wpływu na jego usytuowanie w stosunku do działki odwołujących, przylegającej do dłuższej granicy działki inwestycyjnej. Ponadto uwzględniając szerokość działki, zachowanie odległości od stanowisk postojowych nie mniejszej niż 20m od budynku zamieszkania zbiorowego nadal nie byłoby możliwe, ponieważ projektowany budynek musiałby mieć szerokość kilku metrów. Zaprojektowanie takiego budynku stałoby w jawnej sprzeczności z wymogami wynikającymi z przepisu art. 5 ustawy Prawo budowlane.