Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. II SA/Wr 211/20

Ewidencja ludności

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędziowie: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Asesor WSA Wojciech Śnieżyński (spr.) po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 listopada 2020 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowanie z miejsca pobytu stałego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z [...].02.2020 r. (nr [...]) Wojewoda D. (dalej jako "wojewoda"), po rozpatrzeniu odwołania A. B. (dalej jako "skarżąca"), utrzymał w mocy decyzję Wójta Gminy S. z [...].12.2019 r. (nr [...]), orzekającej o wymeldowaniu skarżącej z miejsca pobytu stałego w lokalu położonym w [...].

W motywach decyzji wojewoda wyjaśnił, że postępowanie w sprawie wymeldowania prowadzone było na wniosek T. B., który wniósł o wymeldowanie skarżącej ze względu na opuszczenie przez nią przedmiotowego lokalu 15 lat temu. Wnioskodawca poinformował, że skarżąc nie pozostawiła w tym lokalu żadnych rzeczy osobistych, nie ma kluczy do tego lokalu, nie ponosi kosztów jego utrzymania ani nie podejmowała prób powrotu do miejsca stałego zameldowania. Oświadczył również, że skarżąca obecnie przebywa pod adresem [...]. Wojewoda wskazał, że wydanie utrzymanej w mocy decyzji Wójta Gminy S. z [...].12.2019 r. poprzedziło postępowanie administracyjne, w którym organ odwoławczy uchylił wcześniejszą decyzję organu pierwszej instancji z [...].07.2018 r., którą orzeczono o wymeldowaniu skarżącej z miejsca pobytu stałego w lokalu położonym w [...]. Uchylając decyzję w całości i przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji Wojewoda zalecił uzupełnienie materiału dowodowego oraz ustalenie, czy przedmiotowe postępowanie prowadzone przez organ I instancji powinno dotyczyć wymeldowania skarżącej, czy też uchylenia materialno-technicznej czynności zameldowania polegającej na przyjęciu i zarejestrowaniu zgłoszenia pobytu wyżej wymienionej osoby w lokalu. Dalej organ odwoławczy zrelacjonował czynności postępowania dowodowego prowadzenie z udziałem świadków (m.in. M. G., A. P., E. C.), z których wynika, że skarżąca nie mieszka w objętym wnioskiem o wymeldowanie lokalu przynajmniej od piętnastu lat, nie ma tam jej rzeczy osobistych, mebli ani sprzętów gospodarstwa domowego. Mieszka ona w nowo wybudowanym budynku obok i tam prowadzi swoje gospodarstwo domowe. Z powyższymi zeznaniami korespondują wyjaśnienia samej skarżącej, która przesłuchana w charakterze strony przyznała, że nie mieszka w lokalu po adresem [...] od 20 lat. Nie ma tam jej rzeczy osobistych, mebli i sprzętów gospodarstwa domowego. Wyjaśniła, że opuściła ten lokal dobrowolnie i zamieszkała w lokalu obok, gdzie przebywa na co dzień i prowadzi swoje gospodarstwo domowe. Oświadczyła, że nie wymelduje się z tego lokalu, ponieważ w nieruchomości, gdzie obecnie mieszka, nie może zameldować się ze względów formalnych (nie ma uregulowanej sprawy własnościowej). Obecnie właścicielem działki nr [...] jest wnioskodawca. Wojewoda zwrócił również uwagę na liczne pisma i wnioski dowodowe składane przez skarżącą do akt sprawy, do których dołączone były załączniki w postaci m.in. korespondencji kierowanej do wnioskodawcy, a także do dostawcy energii, które świadczą o istnieniu sporu dotyczącego wydania nieruchomości gruntowej położonej na działce nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00