Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 września 2016 r., sygn. III SA/Kr 206/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie WSA Kazimierz Bandarzewski WSA Bożenna Blitek Protokolant Małgorzata Krasowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2016 r. sprawy ze skargi H. H. na decyzję Wojewody z dnia 23 grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania skargę oddala.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] 2016 r. znak: [...] na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2016 r. poz. 722) oraz art. 104 kpa orzekł o wymeldowaniu H. H. z pobytu stałego z lokalu przy al. P w K.

W uzasadnieniu decyzji wskazał, że w dniu 11 maja 2015 r. zostało wszczęte na wniosek T. H. postępowanie administracyjne o wymeldowanie H. H. z pobytu stałego z lokalu przy al. P w K. W ww. wniosku T. H. podał, iż H. H. nie zamieszkiwała w wyżej wymienionym lokalu od października 1991 r. Wyjaśnił, iż H. H. wyprowadziła się z lokalu w sposób dobrowolny i trwały oraz nie utrzymywała z nim kontaktu. W dniu 8 lipca 2015 r. odbyła się rozprawa administracyjna, w trakcie której H. H. oświadczyła, że od 1991 r. nie zamieszkuje trwale w lokalu, ale nie dokona dobrowolnego wymeldowania z nieruchomości, ponieważ zamierza ponownie w niej zamieszkać. W dniu 21 lipca 2015 r. H. H. złożyła w Sądzie Rejonowym, Wydział I Cywilny wniosek o zabezpieczenie korzystania z ww. lokalu. Organ wskazał, że na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego ustalił, że H. H. nie zamieszkuje w lokalu przy al. P w K, a podane przez nią powody niedokonania obowiązku meldunkowego w świetle ustawy o ewidencji ludności nie znajdują uzasadnienia. Organ podkreślił, że czynność wymeldowania nie rodzi skutków prawnych w postaci utraty tytułu prawnego do lokalu, którego dotyczy, gdyż zameldowanie jest tylko potwierdzeniem faktu zamieszkiwania w lokalu. Utrzymanie zameldowania byłoby w przedmiotowym przypadku stanem niezgodnym z faktycznym miejscem pobytu. Zaznaczył, że ustawa o ewidencji ludności nie przewiduje sytuacji utrzymania zameldowania, a jeśli w przyszłości H. H. zamieszka z zamiarem stałego pobytu to wówczas powstanie obowiązek zarejestrowania tego pobytu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00