Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Łd 661/22
Dnia 26 stycznia 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Dańczak Sędzia NSA Janusz Nowacki po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2023 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi I. B. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia 20 lipca 2022 roku Nr SO-II.621.63.2022 w przedmiocie wymeldowania oddala skargę. [pic]
Uzasadnienie
III SA/Łd 661/22
Uzasadnienie
Decyzją z 20 lipca 2022 r. Wojewoda Łódzki, na podstawie art. 5 ust. 1 i art. 35 ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r. poz. 1191), dalej ustawa, utrzymał w mocy decyzję Wójta Gminy Andrespol z dnia 18 maja 2022 r. w sprawie wymeldowania I.B z pobytu stałego w lokalu nr [...] przy ul. [...] w Andrespolu.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny.
Do Urzędu Gminy w Andrespolu wpłynął w dniu 25 stycznia 2022 r. wniosek Z.W i H.Ł o wymeldowanie I.B z miejsca pobytu stałego pod adresem: ul. [...] Andrespol. Wnioskodawcy podali, że I.B w 2001 r. w związku z rozpoczęciem studiów w Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu dobrowolnie i na stałe opuściła miejsce pobytu stałego, nie dopełniając obowiązku wymeldowania się. Zabrała wszystkie swoje rzeczy osobiste, nie posiada kluczy ani dostępu do lokalu, a także nie ponosi kosztów utrzymania nieruchomości. Po zakończeniu studiów nie powróciła do miejsca zameldowania, zamieszkała w Łodzi. I.B od ponad 20 lat nie zamieszkuje w miejscu, w którym jest zameldowana, ale na wysłaną na nr telefonu prośbę o dopełnienie obowiązku wymeldowania się, nie odpowiedziała.
Po otrzymaniu zawiadomienia o wszczęciu postępowania w sprawie wymeldowania, I.B złożyła pisma, w których nie wyraziła zgody na wymeldowanie z pobytu stałego w lokalu nr [...] przy ul. [...] w Andrespolu i przedstawiła swoją trudną i skomplikowaną sytuację rodzinną. Wyjaśniła, że pod wskazanym adresem zamieszkała z woli matki w wieku 17 lat . Nieruchomość ta jest jednostronnie wykończonym bliźniakiem, w którym w części wykończonej mieszka jej ciotka H.Ł z córką J., a drugą część teoretycznie zajmuje jej ojciec Z.W . Mieszkała tam tak krótko, jak to tylko było możliwe. Nigdy nie miała kluczy do nieruchomości, nigdy nie czuła się tam jak w swoim domu. Z uwagi na złe warunki higieniczne i złe traktowanie jeszcze w szkole średniej zamieszkała w domu babci swojej koleżanki. W trakcie studiów mieszkała w internacie, a po studiach wraz z mężem wynajęła mieszkanie, znalazła pracę i pracuje w jednym miejscu od 17 lat. Wraz z mężem i córką odwiedzała czasem ojca, ale zamieszkać z nim w domu nie mogła. Aktualnie od półtora roku mieszka w mieszkaniu należącym do rodziny ojca jej drugiego dziecka, ale nie jest to mieszkanie dobre dla dzieci ze względu na pleśń i nie traktuje go jako docelowego. Wprawdzie nie przebywa bardzo długo w nieruchomości, ale jest to wynikiem postępowania jej rodziny. Zaraz po zdaniu matury po prostu uciekła, ale nie był to wyjazd dobrowolny.