Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Sz 793/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska, Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Sędzia WSA Maria Mysiak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 stycznia 2016 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie Barbary Rzuchowskiej sprawy ze skargi W. T. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania I. oddala skargę, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz adwokata S. L. kwotę [...] złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., Nr [...] wydaną
na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności
(Dz. U. z 2010 r., Nr 217, poz. 1427 ze zm.), Prezydent Miasta uwzględniając wniosek K. T., wymeldował W. T. z pobytu stałego z lokalu przy ul. [...] w S.
Zdaniem organu, W. T. w dniu [...] r. bezspornie opuściła lokal przy ul. [...] w S., a opuszczenie to było suwerenną decyzją tej osoby.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ powołał się na zeznania wnioskodawcy oraz świadków, którzy potwierdzili dobrowolną wyprowadzkę W. T. Ustosunkowując się do twierdzeń W. T., że lokal opuściła w obawie
o swoje zdrowie, a wyprowadzkę doradzili jej policjanci, złożyła pozew o eksmisję K. T. z przedmiotowego lokalu oraz że powróci do mieszkania, jeżeli K. T. je opuści, ponadto w lokalu pozostały jej rzeczy osobiste, a także uczestniczy w kosztach utrzymania. mieszkania, organ I instancji wyjaśnił, że sam zamiar stałego pobytu osoby pod oznaczonym adresem nie stanowi jeszcze
o zamieszkaniu, które musi być połączone z przebywaniem, w tym lokalu