Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 listopada 2020 r., sygn. II SA/Ol 702/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 listopada 2020 r. sprawy ze skargi D. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 19 maja 2020 r. D. Z. (skarżący) zwrócił się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad dziadkiem S.Z..

Wójt Gminy (organ I instancji) decyzją z dnia "[...]" odmówił skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na jego dziadka.

W uzasadnieniu decyzji przywołano poczynione w toku postępowania ustalenia oraz znajdujące w sprawie zastosowanie przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Z wyjaśnień organu wynika, że powodem odmowy przyznania

świadczenia jest stwierdzenie, iż niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała przed ukończeniem 18 roku życia ani w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia oraz fakt, iż na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek alimentacyjny względem jego dziadka.

Odwołanie od tej decyzji wniósł skarżący, podając, że zrezygnował z pracy na rzecz opieki nad dziadkiem, który tej opieki potrzebuje. Opisał zakres opieki jakiej wymaga dziadek, który porusza się na wózku inwalidzkim. Jak wskazał, wcześniej dziadkiem opiekowały się jego dzieci, pomagając we wszystkich czynnościach, a wizyt było co najmniej 5-7 dziennie. Sytuacja uległa jednak zmianie i po tym, jak dziadek prawie przestał chodzić, dwa razy się przewrócił i musiał czekać, aż przyjedzie syn. Wówczas na prośbę dziadka i jego synów to on wprowadził się do dziadka i stale się nim opiekuje. Skarżący podał, że dwie córki przebywają na stałe za granicą, synowie pracują zawodowo i nie mogą się na stałe nim zaopiekować bez rezygnacji z pracy, pomagają przy trudniejszych czynnościach (np. mycie), których on nie jest w stanie samodzielnie wykonać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00