Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 listopada 2020 r., sygn. II SA/Gl 633/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Asesor WSA Tomasz Dziuk (spr.), Sędzia WSA Artur Żurawik, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 listopada 2020 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej A na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w C. z dnia [...]nr[...], 2. zasądza od Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 997 zł (słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w C. (PINB) nałożył na Wspólnotę Mieszkaniową "A" przy ul. [...] w C. (dalej zwaną: "skarżącą") obowiązek wykonania robót budowlanych w zakresie usunięcia niemożliwego do zaakceptowania ryzyka, wprowadzając w balustradach klatki schodowej przy ul. [...] rozwiązania chroniące przed wypadnięciem oraz zapobiegające przed możliwością swobodnego wspinania się, poprzez zastosowanie wypełnienia balustrad z prętów pionowych bądź z płyt pełnych wykonanych z materiałów nie kruszących się (np. ze szkła zbrojonego) lub alternatywnie - do wyżej wymienionego rozwiązania - wykonanie siatek ochraniających przed skutkami upadku z dużej wysokości, zamontowanych pomiędzy piętrami klatki schodowej. Jako podstawę prawną tej decyzji PINB wskazał m.in. art. 51 ust. 1 pkt 2 oraz art. 80 ust. 2 i art. 83 ust. 1 Prawa budowlanego - ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, dalej w skrócie: "PrBud").

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ I instancji przywołał kontrolę przeprowadzoną w dniu [...] roku. W jej wyniku ustalono, że w pięciokondygnacyjnym budynku przy ul. [...]., w dwóch klatkach schodowych nr [...] i [...], na wszystkich kondygnacjach i biegach schodów wewnętrznych, zostały wymienione balustrady. Dotychczasowe wypełnienie balustrad wykonane z płaskowników pionowych o rozstawie 12 cm zastąpiono prętami poziomymi. Zachowany został rozstaw 12 cm pomiędzy prętami poziomymi, natomiast zwiększono odstęp od najniższego pręta do powierzchni stopnia z 12,5 cm do 25 cm. Klatki schodowe posiadają układ galeriowy, przez co, zdaniem organu I instancji, niebezpieczeństwo upadku w przestrzeń pomiędzy biegami schodów jest wysokie. Dlatego za uzasadnione organ uznał, że zastosowanie rozwiązań technicznych uniemożliwiających wspinanie się po balustradach, szczególnie przez dzieci, jest w pełni uzasadnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00