Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 października 2020 r., sygn. II SA/Łd 486/20
Pomoc społeczna
Dnia 7 października 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka Sędziowie Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 października 2020 roku sprawy ze skargi T. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy I. z [...], nr [...]. a.bł.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.) - w skrócie dalej: "k.p.a." - utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy I. w przedmiocie odmowy przyznania T. N. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem A. N.
Kolegium wyjaśniło, że organ I instancji uzasadnił odmowę przyznania T. N. wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ strona pobiera świadczenie emerytalne z ZUS i tym samym zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 111) - zwanej dalej: "u.ś.r." - nie przysługuje jej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na syna.
W odwołaniu od powyższej decyzji organu I instancji T. N. podniosła, że jej sytuacja niczym nie różni się od sytuacji matek pobierających obecnie to świadczenie. Wiele lat temu zrezygnowała z zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem. Zgodnie z ówczesnymi przepisami otrzymała emeryturę z ZUS. Niestety świadczenie to obecnie jest wiele mniejsze niż przysługujące aktualnie osobom opiekującym się niepełnosprawnym dzieckiem (ok. 470 zł).