Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 września 2020 r., sygn. II SA/Lu 236/20

Ochrona środowiska; Ochrona przyrody

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza Asesor WSA Jerzy Parchomiuk po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 września 2020 r. sprawy ze skargi [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji dotyczącej obowiązku wykonania nasadzeń rekompensacyjnych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej z siedzibą w P. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Prezydent Miasta P. zezwolił [...] spółce z o.o Spółce Komandytowej na usunięcie 62 drzew różnych gatunków z działek nr [...] i [...], położonych przy ul. [...] w P. w terminie do dnia 31 grudnia 2020 r., naliczył opłatę za ich usunięcie w wysokości [...] zł oraz zezwolił na usunięcie 32 innych drzew bez naliczenia opłaty,

Po rozpoznaniu odwołania spółki Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję w części dotyczącej opłaty i nałożyło obowiązek wykonania nasadzeń rekompensacyjnych w terminie do dnia 31 grudnia 2021 r. w ilości 86 drzew liściastych ozdobnych i 38 drzew ozdobnych iglastych o obwodach pni nie mniejszych niż 16-cm, mierzonych na wysokości 100 cm (sadzonki klasy I) na terenie nieruchomości, z której usuwane są drzewa objęte zezwoleniem oraz odroczyło termin opłaty naliczonej w pkt 1 decyzji organu I instancji na okres 3 lat od dnia wykonania nasadzeń.

Pismem z dnia 6 listopada 2019 r. spółka wniosła o zmianę decyzji Kolegium w części dotyczącej nasadzeń rekompensacyjnych i nakazanie nasadzeń zgodnie z własnym "Projektem nasadzeń zastępczych - zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z podziemnymi miejscami postojowymi w P. przy ul. [...]". znajdującym się w aktach sprawy. Spółka podniosła, że obowiązek nałożony przez organ nie będzie możliwy do zrealizowania. Wskazała, że na tym terenie przewidziana jest budowa 5 bloków mieszkalnych wraz z infrastrukturą, zatem na taką ilość drzew jest zbyt mało terenu. W ocenie spółki nasadzenia byłyby zbyt ciasne, a poza tym nie jest to możliwe w miejscach przez które przebiega infrastruktura techniczna. Ponadto nasadzenie drzew w takiej ilości spowoduje ponadnormatywne zacienienie kondygnacje, zwłaszcza parterów budynków, tym samym uniemożliwione byłoby spełnienie warunków określonych w pozwoleniu na budowę. Spółka wskazała, że jej projekt nasadzeń został sporządzony przez projektanta z uprawnieniami, uwzględnia zarówno specyfikę terenu jak i jego zabudowę, a dobrane drzewa w ilości 39 i krzewy w ilości 6131, których koszt to około [...] zł, zakładają postulowaną rekompensację roślinności. Według spółki realizacja nasadzeń według projektu powoli na wprowadzenie zwartych grup krzewów okrywowych, co wpłynie korzystnie na ograniczenie parowania oraz zatrzymanie wód opadowych i wilgoci w glebie. Zdaniem spółki drzewa i krzewy będą się uzupełniały, tworząc zwarty korytarz przyrodniczy w tej części miasta i powodując pożądaną perspektywę w stosunku do sąsiadującego obszaru lasu. Dodatkowo, zdaniem spółki, w przypadki licznego nasadzenia drzew nie będzie rosła pod nimi trawa, wobec czego trzeba będzie stosować alternatywne rozwiązanie dla zagospodarowania podłoża.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00