Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Ol 108/20
Egzekucyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski asesor WSA Katarzyna Górska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 31 sierpnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Z. K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie postanowieniem z "[...]"r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej organ, DIAS) po rozpatrzeniu zażalenia Z. K. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w G (dalej NUS) z "[...]"r. w przedmiocie oddalenia zarzutu co do prowadzonego postępowania egzekucyjnego.
Z przedstawionych do kontroli Sądu akt administracyjnych wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec Zobowiązanego - Z. K. na podstawie tytułu wykonawczego z "[...]"r. wystawionego przez Wierzyciela - P S.A., obejmującego należności pieniężne z tytułu opłaty abonamentowej RTV za okres od stycznia 2014 r. do września 2018r., w łącznej kwocie należności głównej "[...]" zł. Jak wynika z treści tytułu wykonawczego, podstawą prawną egzekwowanych obowiązków są przepisy art. 2 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (tekst jedno Dz. U. z 2014 r., poz. 1204 ze zm.). Wszczęcie egzekucji administracyjnej nastąpiło w dniu "[...]"r., w wyniku doręczenia dłużnikowi zajętej wierzytelności - Bankowi B. S.A., zawiadomienia z "[...]"r., o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego. Odpis tytułu wraz z powyższym zawiadomieniem o zajęciu wierzytelności, doręczono Zobowiązanemu "[...]"r.
Pismem z "[...]"r., Zobowiązany zgłosił zarzut w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej, wskazując na nieistnienie egzekwowanego obowiązku (art. 33 § 1 pkt 1 u.p.e.a.). W treści uzasadnienia wniesionego środka zaskarżenia Zobowiązany kwestionował istnienie obowiązku w związku z wyrejestrowaniem odbiorników RTV pod koniec lat dziewięćdziesiątych.