Wyrok WSA w Kielcach z dnia 10 lutego 2022 r., sygn. I SA/Ke 626/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Ewa Rojek, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 lutego 2022 r. sprawy ze skargi B. P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z ... nr ... w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej (Dyrektor) postanowieniem
z [...] r. nr [...] utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. (Naczelnik) z [...].
nr [...] w przedmiocie uznania za nieuzasadniony zarzut B. P. nieistnienia obowiązku w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] z [...] r. wystawionego przez wierzyciela - Pocztę Polską S.A. Dyrektora Centrum Obsługi Finansowej z tytułu nieuregulowanej opłaty abonamentowej rtv.
W uzasadnieniu postanowienia Dyrektor wskazał, że w związku z nieopłacaniem przez B. P. należności z tytułu opłaty abonamentowej rtv wierzyciel wystawił [...] r. tytuł wykonawczy. Tytuł został skierowany do organu egzekucyjnego - Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. celem przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. W celu realizacji należności objętej przedmiotowym tytułem wykonawczym zawiadomieniem z [...] r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia świadczenia z zaopatrzenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego oraz renty socjalnej w ZUS. Zawiadomienie wraz z odpisem tytułu wykonawczego doręczono B. P. [...] r.
Zobowiązana [...] r. złożyła zarzut w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Podniosła, że w 2008 r. wyrejestrowała odbiornik rtv w Urzędzie Pocztowym M., a obecnie zamieszkuje w J. z teściami, którzy korzystali ze zwolnienia z opłat abonamentowych.
Organ stwierdził, że w sprawie został złożony zarzut na prowadzone postępowanie egzekucyjne, o którym mowa w art. 33 § 1 pkt 1 ustawy z dnia [...] r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1438 ze zm., dalej u.p.e.a.), w brzmieniu obowiązującym do [...] r., tj. nieistnienia obowiązku objętego przedmiotowym tytułem wykonawczym.