Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lipca 2020 r., sygn. II SA/Wa 1817/19
Stopnie i tytuły naukowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Piotr Borowiecki, Asesor WSA Joanna Kruszewska-Grońska (spr.), , Protokolant referent stażysta Joanna Mazur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2020 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z [...] sierpnia 2012 r. o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk prawnych, w dyscyplinie prawo dr J. M. (dalej: "skarżący") zainicjował wszczęcie postępowania habilitacyjnego przed Centralną Komisją do Spraw Stopni i Tytułów (dalej: "Centralna Komisja", "organ").
W dniu 12 lutego 2013 r. Centralna Komisja powołała Komisję Habilitacyjną oraz przekazała dokumentację do Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu [...] (dalej: "Rada Wydziału"). Jako recenzentów wskazano: [...] W. K. (Uniwersytet [...][...] A. B. (Uniwersytet [...]) oraz [...]. P. D. (Akademia [...] w[...] ).
W uchwale z [...] grudnia 2013 r. Komisja Habilitacyjna wyraziła niejednomyślnie pozytywną opinię w sprawie nadania skarżącemu stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk prawnych, dyscyplinie prawo. Uchwała została podjęta w głosowaniu jawnym (4 głosy za, w tym wszyscy recenzenci; 1 głos przeciw; 2 głosy wstrzymujące się). Komisja Habilitacyjna, opierając się na opiniach recenzentów, po zapoznaniu z autoreferatem, a także uwzględniając wątpliwości co do:
1) sformułowania przez skarżącego tytułu i zakresu publikacji objętych cyklem,
2) właściwego udokumentowania niektórych dzieł habilitanta,
3) wskazania do jednotematycznego cyklu publikacji dzieł sprzed wielu lat,
uznała jednak, że:
• przychylna dla habilitanta interpretacja ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. z 2003 r. Nr 65, poz. 595 ze zm.; dalej: "u.s.n.") pozwala na uznanie, iż istnieje wspólny element zgłoszonych do oceny publikacji w postaci omawiania różnych postaci zabezpieczenia wierzytelności, pozwalający na uznanie ich za cykl jednotematyczny,