Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lipca 2020 r., sygn. II SA/Wa 2126/19

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki, Sędzia WSA Sławomir Fularski, Asesor WSA Joanna Kruszewska-Grońska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Wiechowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2020 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyłączenia stosowania przepisów ustawy uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Zaskarżoną w niniejszej sprawie decyzją z [...] lipca 2019 r. nr [...] Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej: "Minister", "organ"), na podstawie art. 8a ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2020 r., poz. 723; dalej: "ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym"), po rozpatrzeniu wniosku E. S. (dalej: "skarżąca"), odmówił wyłączenia stosowania wobec skarżącej art. 15c, art. 22a i art. 24a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym.

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następujących okolicznościach sprawy.

Wnioskiem z [...] czerwca 2017 r. (data wpływu do organu: 3 lipca 2017 r.) skarżąca wystąpiła do Ministra o zastosowanie wobec niej art. 8a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że w latach 1975 - 1983 pracowała w Komendzie Rejonowej Milicji Obywatelskiej w G. w charakterze sekretarki-maszynistki. W 1983 r. została zmuszona do odejścia ze służby ze względu na wcześniejsze ukaranie dyscyplinarne jej męża, który pracował w tej samej komendzie. W 1988 r. skarżącej zaproponowano powrót do służby i pracę w biurze paszportowym. Wynikało to z braku etatów milicyjnych. Skarżąca podkreśliła, że nie odbyła w tym okresie żadnego przeszkolenia w Służbie Bezpieczeństwa, lecz wykonywała wyłącznie czynności związane z przyjmowaniem wniosków i wydawaniem paszportów. W 1990 r. skarżąca objęła stanowisko specjalisty ds. kadr i szkolenia w Komendzie Powiatowej Policji w G., gdzie pracowała do czasu przejścia na emeryturę w 2006 r. Zdaniem skarżącej, pełniona przez nią służba w strukturach Służby Bezpieczeństwa przed 31 lipca 1990 r. ma charakter krótkotrwały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00