Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. III SA/Gd 462/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka, Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak,, Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2010 r. sprawy ze skargi K. M. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w G. z dnia 6 lipca 2010 r., nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Komendanta Miejskiego Policji w G. z dnia 24 maja 2010 r., nr [...].
Uzasadnienie
Raportem z dnia 27 kwietnia 2010 r. młodszy aspirant K. M.(z Komisariatu Policji [...]) zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji z prośbą o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wykonywanie obowiązków służbowych w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu.
W przedmiotowym piśmie funkcjonariusz wskazał, że w okresie 1991 - 2009 na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji pełnił zgodnie z powierzonymi mu obowiązkami służbę patrolowo - interwencyjną, dochodzeniowo - śledczą oraz w służbę w sekcji kryminalnej w trakcie której wielokrotnie - z zagrożeniem życia i zdrowia - podejmował interwencje (dokonywanie zatrzymań, kontakt z osobami chorymi na AIDS i inne choroby zakaźne) bądź zabezpieczał miejsca zdarzeń (niewybuchy, pożary, wypadki). Wielokrotnie też dokonywał zatrzymań osób poszukiwanych listami gończymi bądź sprawców przestępstw przeciwko życiu lub zdrowiu.
Z powyższych interwencji sporządzana było dokumentacja, którą przekazywano przełożonym.
Postanowieniem z dnia 24 maja 2010 r. nr [...] Komendant Miejski Policji działając na podstawie art. 219 k.p.a. w zw. z § 14 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2004 r. w sprawie w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin postanowił odmówić K. M., zwolnionemu ze służby z dniem 30 kwietnia 2010 r. wydania żądanego zaświadczenia.