Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 lipca 2020 r., sygn. II SA/Po 944/19
Policja
Dnia 10 lipca 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant St. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2020 roku sprawy ze skargi D. M. na orzeczenie Komendanta Policji z dnia [...] sierpnia 2019 roku Nr [...] w przedmiocie kary nagany oddala skargę
Uzasadnienie
Orzeczeniem z [...] lipca 2019 r. nr [...] ( znak: [...]) Komendant Miejski Policji w K., stwierdził winę i wymierzył karę nagany [...]. D. M. - referentowi Ogniwa Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych [...] w K. obwinionemu o to, że:
1. W dniu [...] października 2018 roku naruszył dyscyplinę służbowa poprzez nieprawidłowe zrealizowanie polecenia wyjazdu służbowego Nr [...] na komisję lekarską do W. Rejonowej Komisji Lekarskiej w P. w ten sposób, że będąc zobowiązanym do realizacji poleceń przełożonego nie wykorzystał wskazanych w poleceniu wyjazdu służbowego środków lokomocji i podróż służbową odbył samochodem osobowym m-ki [...] o nr rej. [...] tj. o czyn z art. 132 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji w związku z § 15 pkt 1 Zarządzenia Nr 30 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 grudnia 2013r. w sprawie funkcjonowania organizacji hierarchicznej w Policji;
2. W dniu [...] grudnia 2018 roku w K. wprowadził w błąd Komendanta Miejskiego Policji w K. w ten sposób, że w poleceniu wyjazdu służbowego Nr [...] wpisał nieprawdziwe dane dotyczące godzin podroży oraz środka komunikacji tj. o czyn z art. 132 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
W uzasadnieniu wyjaśniono, iż ze spójnych i logicznych zeznań [...]. T. W., [...]. G. G. oraz zeznań A. M. jednoznacznie wynika fakt odbycia w dniu [...] października 2018r. podróży służbowej do W. Rejonowej Komisji Lekarskiej w P. przy wykorzystaniu prywatnego samochodu osobowego m-ki [...] nr rej. [...] jako środka lokomocji. Dalej organ zauważył, iż zgodnie z § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2002r. w sprawie wysokości, warunków i trybu przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia przełożony określa środek transportu odpowiedni do odbycia krajowej podróży służbowej w poleceniu wyjazdu służbowego uwzględniając posiadane przez policjanta uprawnienie do przejazdów bezpłatnych lub ulgowych, dogodność połączeń na danej trasie oraz termin i pilność załatwienia czynności służbowej. Natomiast decyzja Nr [...] W. Komendanta Policji z dnia [...] września 2014r. w sprawie wdrożenia w Komendzie Policji i jednostkach organizacyjnych Policji województwa wielkopolskiego procedur w zakresie realizacji podróży służbowych na obszarze kraju i poza granicami w § 2 ust. 2 zawiera zapis , iż osoba upoważniona do wystawienia polecenia wyjazdu służbowego określa rodzaj środka transportu: "służbowy" lub "publiczny". Ponadto w decyzji Nr [...] Komendanta Policji z dnia [...] marca 2016r. w sprawie wdrożenia w Komendzie Policji i jednostkach organizacyjnych Policji województwa wielkopolskiego procedur w zakresie realizacji podróży służbowych na obszarze kraju i poza granicami w § 1 zapisano, iż w szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Wojewódzki Policji lub jego zastępca mogą wyrazić zgodę na wykorzystanie samochodu prywatnego do odbycia podróży służbowej krajowej. Zdaniem organu przytoczone regulacje prawne wskazują, iż [...]. D. M. winien udać się w dniu [...] października 2018r. do W. Rejonowej Komisji Lekarskiej w P. w sposób określony w poleceniu wyjazdu służbowego. Fakt odbycia podróży służbowej prywatnym środkiem transportu nie był zgodny z wskazanymi w poleceniu wyjazdu służbowego Nr [...] środkami lokomocji. Stwierdzono nadto, iż obwiniony wprowadził również w błąd Komendanta Miejskiego Policji w K., co do faktycznego czasu podróży, wykorzystanego środka lokomocji i poniesionych kosztów. Odnosząc się do wyjaśnień obwinionego dotyczących jego stanu zdrowia podkreślono, że zapis zawarte w ww. decyzji Nr [...] Komendanta Policji z dnia [...] marca 2016r. nie pozbawił go możliwości ubiegania się o wyrażenie zgody na odbycie podróży służbowej prywatnym samochodem. Ponadto § 15 pkt. 1 Zarządzenia Nr 30 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 grudnia 2013r. w sprawie funkcjonowania organizacji hierarchicznej w Policji nakłada na funkcjonariusza Policji obowiązek terminowej, dokładnej i starannej realizacji zadań stałych oraz poleceń przełożonego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right