Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 lipca 2020 r., sygn. I SA/Lu 269/20
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz WSA Ewa Kowalczyk (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 lipca 2020 r. sprawy ze skargi Miasta C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...]. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ("organ") uznał za nieprawidłowe stanowisko M. C. (wnioskodawca) przedstawione we wniosku z 13 listopada 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania dostawy zabudowanej działki gruntu.
We wniosku z dnia 13 listopada 2019 r. uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2019 r wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, z którego wynikało, że jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami dokona sprzedaży działki nr [...] o powierzchni 104 m2 (Działka) na rzecz właściciela nieruchomości przyległej, który użytkował tę działkę na podstawie umowy dzierżawy zawartej na czas nieoznaczony. Dalej podano, iż na działce znajduje się ogrodzenie oraz istotna część budynku wzniesionego na sąsiedniej działce nr [...]. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego planowana do sprzedaży Działka stanowi fragment terenu oznaczonego symbolem planistycznym [...] - zabudowa jednorodzinna. W związku z tym wnioskodawca powziął wątpliwość w zakresie możliwości zastosowania przy dostawie Działki zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 poz. 106, dalej "ustawa o VAT"). W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca wskazał, że przy nabyciu działki nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Działka ta nie była wykorzystywana przez wnioskodawcę wyłącznie do czynności zwolnionych, gdyż od dnia 24 lutego 2015 r. była dzierżawiona, a czynsz dzierżawny stanowił podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wyjaśniono przy tym, iż Działka nr [...] nie została jeszcze sprzedana a prawo do rozporządzania ogrodzeniem oraz istotną częścią znajdującego się na niej budynku przysługuje dzierżawcy, który jest właścicielem nieruchomości sąsiedniej (działki nr [...]) oraz właścicielem nakładów poniesionych na ogrodzenie oraz budynek, a obiekty te zostały przez niego posadowione w dobrej wierze, w przekonaniu o prawidłowym wytyczeniu granic działki. Po ujawnieniu nieprawidłowości w rozgraniczeniu działek, wnioskodawca oddał w dzierżawę działkę nr [...] właścicielowi działki przyległej zaś dzierżawca złożył wniosek o jej nabycie. W uzupełnieniu wniosku dodano, że wnioskodawca nie posiada ani nie posiadał prawa do rozporządzania jak właściciel naniesieniami wykonanymi w całości przez właściciela nieruchomości przyległej z jego środków, ani nie posiadał i nie posiada władztwa ekonomicznego nad nimi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right