Wyrok WSA w Opolu z dnia 27 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Op 498/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędziowie Sędzia NSA Gerard Czech (spr.) Sędzia WSA Grzegorz Gocki Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Dąbrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi Gminy Strzelce Opolskie na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 16 września 2016 r., nr ILPP5/4512-1-186/16-2/AK w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 680,00 zł (słownie złotych: sześćset osiemdziesiąt 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
UZASADANENIE
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 16 września 2016 r., nr ILPP5/4521-1-186/16-2/AK, działający z upoważnienia Ministra Finansów, Dyrektor Izby Skarbowej Poznaniu, powołując przepisy art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dna 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.), dalej: O.p. oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) uznał, że stanowisko Gminy Strzelce Opolskie (dalej: Gmina, wnioskodawca, skarżąca) przedstawione w jej wniosku z dnia 16 czerwca 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącym podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy odsprzedaży mediów najemcom lokali mieszkalnych, jest nieprawidłowe.
We wniosku przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, jest również właścicielem lokali mieszkalnych. Po planowanym dokonaniu centralizacji rozliczeń VAT, lokale te będą przez nią (poprzez jej jednostkę budżetową, tj. Gminny Zarząd Mienia Komunalnego) wynajmowane na rzecz korzystających. Z tego tytułu Gmina będzie pobierać od najemców stosowny czynsz, a do tych transakcji będzie ona stosować zwolnienie z opodatkowania VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) - dalej: u.p.t.u. Gmina będzie nabywać towary i usługi w postaci dostawy wody, odprowadzania ścieków i wywozu odpadów w swoim imieniu, a następnie obciążać tymi wydatkami poszczególnych najemców, na podstawie stosownych ustaleń, określonych w umowach najmu. Zgodnie z zapisami umów najmu, opłaty za zimną wodę, odprowadzanie ścieków oraz gospodarowanie odpadami komunalnymi będą ustalane z góry w formie ryczałtu oraz uiszczane co miesiąc w tej samej kwocie. Przedmiotowy ryczałt zależny będzie od ilości osób zamieszkujących dany lokal mieszkalny oraz szacunkowej liczby m3 np. ścieków czy wody, jakie będą zużyte przez najemców. Gmina podkreśliła, że najemcy nie będą mieli możliwości decydowania o swoim zużyciu mediów, w szczególności z uwagi na fakt, że w przedmiotowych lokalach mieszkalnych nie ma indywidualnych liczników. Opłaty uiszczane przez najemców będą dokumentowane fakturami VAT, na których zostaną wymienione osobno pozycje dotyczące czynszu najmu oraz kosztu poszczególnych mediów. Niemniej jednak, Gmina powzięła wątpliwości, co do zwolnienia z VAT w odniesieniu do "refakturowanych" usług.