Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 22 lipca 2020 r., sygn. II SA/Go 189/20

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędziowie Asesor WSA Jarosław Piątek (spr.) Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lipca 2020 r. sprawy ze skargi S.O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowania projektu decyzji w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie kruszywa naturalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] października 2019 r. Burmistrz Miasta i Gminy, działając na podstawie art. 106 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U,. z 2018 r., poz. 2096 ze zm. - dalej k.p.a.), art. 7, art. 23 ust. 2a pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 868 dalej jako p.g.g.) zaopiniował negatywnie projekt decyzji w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie kruszywa naturalnego ze złoża [...], położonego w miejscowości [...], na części działki nr ewid. [...] dla Firmy T.

W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że wnioskiem z dnia [...] września 2019 r. Geolog Powiatowy działający z upoważnienia Starosty zwrócił się o uzgodnienie koncesji na wydobycie kruszywa naturalnego ze złoża [...], położonego w miejscowości [...], na części działki nr ewid. [...]. Burmistrz Miasta i Gminy wskazał, że zgodnie z art. 7 p.g.g. podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dozwolone tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona przeznaczenia nieruchomości określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w odrębnych przepisach. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dopuszczalne tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona sposobu wykorzystywania nieruchomości ustalonego w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w odrębnych przepisach. Organ wskazał, że wnioskowany teren leży w obszarze, dla którego brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze zmianą Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy , zatwierdzoną uchwałą Rady Miejskiej nr XXXV/392/13 z dnia 26 września 2013 r., działka oznaczona nr ewid. [...] położona jest na terenie oznaczonym ZL - jako tereny z przewagą lasów i zalesień oraz obiektów gospodarki leśnej. Organ podał, że zarządzeniem zastępczym [...] z dnia [...] lipca 2019 r. Wojewoda wprowadził obszar udokumentowanego złoża kopaliny [...] do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wojewoda wprowadził przedmiotowy element środowiska do studium w celu jego ochrony, wyłącznie poprzez ujawnienie istnienia konkretnego obszaru, na którym ten element został rozpoznany i udokumentowany przez właściwe organy. Wojewoda może wkraczać w działalność gminną tylko w przypadkach określonych ustawami. Kształtowanie i prowadzenie kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, należy do wyłącznej kompetencji organów gminy. Wojewoda nie posiada zatem uprawnień by w drodze zarządzenia zastępczego, wydanego w celu wprowadzenia obszaru udokumentowanego złoża kopaliny do studium, przesądzać o kierunkach zagospodarowania przestrzennego gminy. W konsekwencji Burmistrz Miasta i Gminy stwierdził, że wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża "[...]" nie jest zgodne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Ponadto organ wskazał, że na podstawie uchwały Rady Gminy nr VI/46/15 z dnia 30 kwietnia 2015 r. Burmistrz Miasta i Gminy prowadzi procedurę opracowania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W opracowywanym dokumencie studium, dla przedmiotowej nieruchomości widnieje zapis umożliwiający prowadzenie działalności w zakresie wydobycia kruszywa naturalnego, jednakże do czasu uchwalenia studium przez Radę Miejską, przedmiotowa działalność nie może być prowadzona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00