Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 lipca 2020 r., sygn. II SA/Gd 647/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2020 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi M. J. i D. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 14 sierpnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wpłynęła skarga M. J. i D. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 14 sierpnia 2019 r., nr [..], utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 29 maja 2019 r., nr [..], nakazującą rozbiórkę obiektu budowlanego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Podczas doraźnej kontroli 22 marca 2016 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego na działkach nr [..] i [..] przy ul. Ż. w K. trwają roboty budowlane związane z odbudową budynku. Organ ustalił, że powyższe roboty wykonuje D. J., który podczas kontroli oświadczył, że rozebrał stary domek, a w oparciu o zgłoszenie staroście wykonuje roboty remontowe.

Postanowieniem z 13 maja 2016 r. PINB wszczął postępowanie w sprawie samowolnej budowy obiektu budowlanego o konstrukcji drewnianej. Organ ustalił, że na terenie ww. działek inwestorzy D. J.i M. J. rozpoczęli w dniu 21 marca 2016 r. roboty budowlane polegające na remoncie istniejącego obiektu budowlanego pełniącego funkcję domu letniskowego. Roboty polegały na rozbiórce dachu i zerwaniu sidingu. W toku prac okazało się, że deski stanowiące ścianę szkieletową i legary obiektu były zbutwiałe i dlatego cały obiekt został rozebrany a następnie przystąpiono do odtworzenia stanu poprzedniego obiektu budowlanego w tym samym miejscu i w takim samym kształcie, czyli odbudowy. Z oświadczenia strony uczestniczącej w oględzinach w dniu 12 maja 2016 r. wynikało, że uprzednio istniał dach dwuspadowy pokryty papą, a obecnie został obłożony blachodachówką. Stary rozebrany już "domek letniskowy" miał taras od strony ul. Ż., którego nie odtworzono, ponieważ według wiedzy inwestora będzie poszerzana droga z pasem dla pieszych. Cały nowy (odbudowany) obiekt budowlany jest postawiony na ułożonych na ziemi trzech podwalinach betonowych o przekroju kwadratu (ułożone prostopadle do ul. Ż.) oraz na bloczkach betonowych ułożonych bezpośrednio na gruncie. W czasie oględzin ustalono, że ściana szczytowa północna ma długość 9,52 m, południowa ściana szczytowa ma wymiar 9,6 m, ściana zachodnia ma wymiar 6,41 m, natomiast ściana wschodnia 6,37 m. Wysokość w szczycie dachu wynosi 6,06 m licząc od spodu konstrukcji podłogi. Wszystkie te roboty budowlane zostały wykonane bez wymaganego pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00