Decyzje kuratora muszą opierać się na przepisach ustawy, a nie na subiektywnych ocenach - Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Wa 2339/19
Kurator oświaty nie może odmówić pozytywnej opinii w sprawie likwidacji szkoły publicznej na podstawie względów celowościowych i opinii lokalnej społeczności jeżeli spełnione są ustawowe wymogi, takie jak zapewnienie uczniom możliwości kontynuacji nauki w innej szkole publicznej.
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj (spr.), Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 31 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi Burmistrza D. na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie negatywnej opinii w zakresie przekształcenia szkoły 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie [...] Kuratora Oświaty z dnia [...] maja 2019 r. nr [...], 2. zasądza od Ministra Edukacji Narodowej na rzecz Burmistrza D. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Kontrolą sądowoadministracyjną w niniejszej sprawie objęte zostało postępowanie zakończone postanowieniem Ministra Edukacji Narodowej (zwanego dalej: "Ministrem") z dnia [...] sierpnia 2019 r. w sprawie opinii w zakresie likwidacji szkoły.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Rada Gminy i Miasta w D. podjęła w dniu [...]stycznia 2019 r. uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w B. poprzez likwidację Szkoły Filialnej w J. oraz Szkoły Filialnej w K. z dniem [...]sierpnia 2019 r.
Pismem z dnia 25 stycznia 2019 r. Burmistrz D. (zwany dalej: "Burmistrzem" bądź "Skarżącym") wystąpił do [...] Kuratora Oświaty (zwanego dalej: "Kuratorem") z wnioskiem o wydanie pozytywnej opinii w sprawie przekształcenia szkoły zgodnie z uchwałą z dnia [...] stycznia 2019 r.
Postanowieniem z dnia [...] lutego 2019 r. Kurator wyraził negatywną opinię w zakresie przekształcenia Szkoły Podstawowej w B. poprzez likwidację Szkoły Filialnej w K.. W uzasadnieniu Kurator wskazał, że brak dowodów świadczących o tym, że likwidacja szkoły wpłynie na poprawę warunków lokalowych.