Zwrot kosztów transportu dziecka niepełnosprawnego: wymogi prawne i interpretacja - Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 lipca 2023 r., sygn. III SA/Gd 237/23
Najbliższa w rozumieniu art. 32 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe, placówka przedszkolna to taka, która jest w stanie zrealizować w wystarczający sposób zalecenia wynikające z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Geograficzna bliskość nie jest jedynym kryterium, gdyż placówka musi też spełniać wymagania wynikające z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka.
Oświata; Samorząd terytorialny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant Specjalista Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2023 r. sprawy ze skargi A. C. i R. C. na czynność Wójta Gminy Stężyca z dnia 6 marca 2023 r. w przedmiocie zwrotu kosztów dowozu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola oddala skargę.
Uzasadnienie
III SA/Gd 237/23
UZASADNIENIE
A. i R. C. zwrócili się do Wójta Gminy Stężyca o zwrot kosztów przewozu dziecka niepełnosprawnego dokonywanego własnym transportem do Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego [...] w K. za miesiąc grudzień 2022r. We wniosku wskazali, że ich syn M. posiada orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm dziecięcy. Uczęszcza on do klasy 0 Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego [...] przy ul. J. z oddziałem przy ul. [...] w K. codziennie od poniedziałku do piątku. Jest dowożony oraz odbierany prywatnym samochodem przez jednego z rodziców. Odległość od miejsca zamieszkania do placówki wynosi 22,7 km. Po odwiezieniu dziecka do placówki wnioskodawcy udają się do miejsca pracy, które znajduje się w C. Odległość od placówki oświatowej do miejsca pracy rodziców wynosi 10 km. W dniach wolnych od pracy, po odwiezieniu syna do placówki wnioskodawcy wracają do domu, po czym ponownie odbierają go o wyznaczonej godzinie.